GeYiK MeRKeZi FoRuMu  
Geyik forumvideo mail
Geri git   GeYiK MeRKeZi FoRuMu > Eğitim > Üniversiteler

Üniversiteler Üniversitelerdeki Sorunlarınız, Ödevleriniz, Tezleriniz ve benzeri konularda paylaşımda bulunabileceğiniz bölüm

Yeni Konu aç  Cevapla
Seçenekler Stil
Okunmamış 6 Mart 2010, 00:17   #1
REİSS
LayLayLom ve TKG Mod'u
" C¤ Türkiye C¤ "

REİSS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Blog Yazıları: 12
Rep Puanı: 149
Rep Derecesi : REİSS will become famous soon enoughREİSS will become famous soon enough
REİSS - MSN üzeri Mesaj gönder REİSS isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart Arkeoloji İş Alanları

Arkeoloji İş Alanları

Arkeoloji İş Alanları
Herkesin hayallerini süsleyen İndiana Jones filmleriyle arkeoloji macera damarları kabaran bir nesildik biz kimi bu bölüme şartlar kimi ise hayallerinin peşine düşer şunu unutmayalımki sadece sevdiğn işte başarılı olursun işini sevmeyerek yükselen bir insanı ben görmedim bu yazıda arkeoloji düşünen sonra ne yaparım diye düşünen için çok faydalı olacağını sanıyorum ancak unutmamak gerekir bu bölümden mezun olunduğunda dünyaya farklı bakmayı öğrenirsin

Bu bölüm üniversite yaşamı sonrası hayatımda ne şekilde etkili olacak? Ne iş yapıcam ? daha bir çok sorunun cevabı

Bu yazıyı arkeoloji bölümü okuyan ve ilerde okuduğu bölümün yaşamında nasıl etkili olacağını düşünen öğrenciler için yazıyorum. Küçük yaşlarda anne babaların doktor yada mühendis olacak telkinleri ile büyüyoruz . Belki başarılı belki sorunlu 12 öğrenim yılı sonunda bir sınav çıkıyor karşımıza.Hepimizin bu sınava girdiği her sene ismi değişse de içeriği değişmeyen korkulu bir sınav. Sınav sonucunda belki isteyerek belki açıkta kalmama zoru ile bazı bölümler seçiyoruz. Evet bu secimde arkeoloji bölümünü seçmiş öğrenci arkadaşlarım sizin yolunuzdan gecen biri olarak arkeoloji öğrencisinin yol haritası niteliğinde tavsiye yazımı kaleme alıyorum. Bu yazıda şu soruların cevaplarını alabileceksiniz.

Bu bölüm üniversite yaşamı sonrası hayatımda ne şekilde etkili olacak?

Nerelerde iş sahibi olabilirim?

Daha aklınıza gelcek bir çok soru…

Yaklaşık olarak 40 ın üzerinde üniversitede bulunan arkeoloji bölümünün mezun sayısının fazla olması bizi mezun olunca hemen iş bulan diğer bölümlerden ayırıyor. Fakat unutmayalım 2009 verilerine göre 48 yabancı kazı, 32 yabancı yüzey araştırması, 1 sualtı yüzey araştırması, 76 Türk yüzey araştırması, 23 Baraj bölgesi kurtarma kazısı, 1 Karayolları kazısı, 2 Baraj Bölgesi yüzey araştırması, 36 Temizlik çalışması, 98 Bakanlık kurulu ile izin verilen kazılar, 30 Müze kazıları, 104 Kurtarma kazısı olmak üzere toplam 451 Arkeolojik etkinliğin yapıldığı ülkemizde bizede iş var. Peki yapmamız gerekenler neler.

İsteyerek veya istemeyerek bu bölüme geldik. Bölümü okurken benim arkeoloji ile ilgim olmaz diploma alsam yeter başka şekilde hayatımı kazanacağım diyenler için buradan sonrasını okumasına gerek yok. Evet arkadaşlar daha 1. Sınıfta şu soruların cevaplarını verelim 1. Müze veya benzeri bir kuruluştamı çalışcam 2. Üniversitede akademisyen mi olcam yani bize ders veren hocalar gibi unutmayalım onlarda bizim gibi arkeoloji öğrencileriydiler.Eğer akademisyen olmak istiyorsak 2 den okumaya başlayalım.

1-Müze de görevli yada arkeolog olarak görev yapmak isteyen arkadaşların önünde KPSS (kamu personeli seçme sınavı) bir sınav çıkacak. Bu sınav hakkında bilgiyi ösym’nin sitesinden alabilirsiniz. Size söyleyeceğim zor bir sınav değil fakat ülkemizde az olan müze kadrolara ne yazık ki yüksek puan alanlar girebiliyor. Kültür bakanlığı tarafından kadrolar belirleniyor. Kadrolarla ilgili sayısal verileri kültür bakanlığı sitesinden öğrenilebilir. Şunu da unutmadan söyleyeyim eğer sınavdan sonra yapılan mülakatlarda yabancı dil bilmeniz çok önemli. Yapmanız gereken 3 sınıftan itibaren çoğu kitapçıda bulacağınız KPSS sınavına hazırlık kitabını edinip çalışmaya başlamak.

2-Üniversite akademisyen olmak isteyen arkadaşlar bence arkeoloji bölümü okuyup 4 sınıfta eyvah arkeolojiden mezun oluyorum ne yapıcam demek istemiyorsanız tavsiyelerimi dikkate alın. Mezun olduktan sonra karşımıza ALES ve ÜDS yada KPDS olmak üzere 2 sınav çıkıcak. ALES ( Akademik lisansüstü eğitim sınavı), ÜDS ( Üniversite dil sınavı), KPDS ( Kamu personeli dil sınavı) . Üniversitede çalışmaya başlamanın ilk şartı araştırma görevlisi olmak bunun içinde ilk olarak yüksek lisans eğitimine başlamamız gerekir. Her sene Üniversiteler yüksek lisansa alınacak öğrencilerin duyuruları yapmaktadırlar.

Yüksek lisansa başvurmak için ;
Not ortalaması
Ales puanı 55 ve üstü.
Yabancı Dil sınavından 50 puan ve üstü puana sahip olmak. (ÜDS yada KPDS)
Not: Şartlar bazı üniversitelerde değişmektedir.

Başvurmak kabul edilmek değildir. Önümüze bir mülakat çıkıyor. Mülakatta çift anadal yapmamız ,ingilizce dışında bir dil bilmemiz bir arkeolojik kazıya katılmamız ve en önemlisi çalışma alanımızı belli edip o alanla ilgili makale ve yazıları okumamız artı avantaj. Yüksek lisansa kabul edildikten sonra artık araştırma görevlisi olmak için şartları yerine getirmiş oluyoruz sonrasında yök’ ün kadrosundan kadroları takip edip başvurmamız yeterli olucaktır.

Arkeoloji bölümü okuyan arkadaşlar eğer Eyvah arkeoloji okuyorum demek istemiyorsanız ortalamanızı yüksek tutun yapabiliyorsanız çift anadal yapın İngilizcenizi mükemmel yapın yanında bir dil e başlayın çalışcağınız alanla ilgili arkeolojik kazılara katılın ve alanınızla ilgili yayın ve makaleleri okuyun.

Sınavlar hakkında bilgi:

ALES: Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı
Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim , öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda, ülkemizde lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır.
Sınav, yılda iki kez, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yapılır.
Sınavda sayısal ve sözel bölümden oluşan bir test uygulanacaktır.
Bu sınavın sonuçları, yapıldığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerlidir. Not : 3 sınıfta iken sınavlara girmeye başlayalım çünkü mezun olana kadar 3 sınav hakkımız olucak. Çok sınav Çok Şans. Ne kadar yüksek alırsak o kadar iyi.

ÜDS: (Üniversite Dil Sınavı)

Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler olmak üzere üç ayrı alanda; Almanca, Fransızca ve İngilizce olmak üzere, yılda iki kez Mart ve Ekim aylarında yapılır.
80 sorudan oluşur ve yanlış doğruyu götürmez. Ales sınavında olduğu gibi üniversite 3 sınıftan itibaren bu sınavlara girmemiz yararımızadır.

KPDS: (Kamu personeli dil sınavı )
Bu sınavda yılda 2 kez yapılır 100 sorudan oluşur üds sınavına göre daha zordur. Yanlış doğruyu götürmez.

Sınavlarla ilgili detaylı bilgi ösym nin sitesinden alınabilir.

Evet arkadaşlar unutmayalım ki Arkeoloji bölümü okuyarak çoğu insanın hayalindeki bir bölümü okuyoruz. Bölümü kendimize yararlı kılmak bizim elimizde. Üniversitede danışman hocalarımız ile bu konuları konuşup bilgilerinden yararlanalım.

Bookmarks

Seçenekler
Stil