GeYiK MeRKeZi FoRuMu  
Geyik forumvideo mail
Geri git   GeYiK MeRKeZi FoRuMu > Genel > Takıl Kafana Göre

Takıl Kafana Göre Minareyi çalan kılıfını hazırlar derler. Siz konunuza kılıf bulamadınız mı ?? O zaman buyrun TKG 'ye :P

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler Stil
Alt 4 Şubat 2010, 00:15   #1
gizz87
Administrator

gizz87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Blog Yazıları: 2
Rep Puanı: 282
Rep Derecesi : gizz87 is a jewel in the roughgizz87 is a jewel in the roughgizz87 is a jewel in the rough
Standart Çanakkale savaşında yazılmış asker mektubu

Çanakkale savaşında yazılmış asker mektubu

Çanakkale savaşında yazılmış asker mektubu
Valideciğim,

Dört asker doğurmakla müftehir şanlı Türk annesi!

Nasihat_amiz mektubunu , Divrin Ovası gibi güzel, yeşillik bir ovacığın ortasından geçen derenin kenarındaki armut ağacının sayesinde (a üzerinde inceltme var burda gölgesi manasına geliyor herhalde) otururken aldımTabiatın yeşillikleri içinde mest olmuş ruhumu bir kat daha takviye etti Okudum, okudukça büyük dersler aldım Tekrar okudum Şöyle güzel ve mukaddes bir vazifenin içinde bulunduğumdan sevindim Gözlerimi açtım, uzaklara doğru baktım Yeşil yeşil ekinlerin rüzgara mukavemet edemeyerek eğilmesi, bana, annemden gelen mektubu selamlıyor gibi geldi Hepsi benden tarafa doğru eğilip kalkıyordu ve beni annemden mektup geldi diyerek tebrik ediyorlardı
Gözlerimi biraz sağa çevirdim güzel bir yamacın eteklerindeki muhteşem çam ağaçları kendilerine mahsus bir seda ile beni tebşir ediyorlardı Nazarlarımı sola çevirdim cığıl cığıl akan dere , bana validemden gelen mektuptan dolayı gülüyor, oynuyor, köpürüyordu Başımı kaldırdım, gölgesinde istirahat ettiğim ağacın yapraklarına baktım Hepsi benim sevincime iştirak ettiğini, yaptıkları rakslarla anlatmak istiyordu Diğer bir dalına baktım, güzel bir bülbül, tatlı sedasile beni tebşir ediyor ve hissiyatıma iştirak ettiğini gagalarını açarak göstermek istiyordu
İşte bu geçen dakikalar anında, hizmet eri:
_Efendim, çayınız, buyurunuz, içiniz dedi
_Pekala, dedimAldım baktım, sütlü çay
_Mustafa bu sütü nereden aldın? dedim
Efendim, şu derenin kenarında yayıla yayıla giden bir sürü yok mu?
_Evet dedim Evet ne kadar güzel
_İşte onun çobanından 10 paraya aldım
Valideciğim, on paraya yüz dirhem süt , hem de su katılmamış Koyundan şimdi sağılmış, aldım ve içtim
Fakat bu sırada düşünüyorum Ben validemin sayesinde onun gönderdiği para ile böyle süt içeyim de, annem içmesin, olur mu?
Şevket neden içmiyor? dedim
Fakat yukardaki bülbül bağırıyordu:"Validen kaderine küssün , ne yapalım O da erkek olsaydı, bu çiçeklerden koklayacak, bu sütten içecek, bu ekinlerin secdelerini görecek ve derenin aheste akışını tetkik edecek ve çıkardığı sesleri duyacak idi"
Şevket merak etmesin, o görür, belki de daha güzellerini görür
Fakat valideciğim, sen yine müteessir olma Ben seni, evet seni mutlaka buralara getireceğim Ve şu tabii manzarayı göstereceğim Şevket , Hilmi de senin sayende görecektir
O güzel çayırın koyu yeşil bir tarafında, çamaşır yıkayan askerlerim saf saf dizilmişler Gayet güzel sesli biri ezan okuyordu
Ey Allahım, bu ovada onun sesi ne kadar güzeldi Bülbül bile sustu, ekinler bile hareketten kesildi, dere bile sesini çıkarmıyordu Herkes, herşey, bütün mevcudat onu, o mukaddes sesi dinliyordu Ezan bitti O dereden ben de bir abdest aldım Cemaat ile namazı kıldık O güzel yeşil çayırların üzerine diz çöktüm
Bütün dünyanın dağdağa ve debdebelerini unuttumEllerimi kaldırdım, gözümü yukarı diktim, ağzımı açtım ve dedim:
_Ey Türklerin Ulu Tanrısı ! Ey şu öten kuşun, şu gezen ve meleyen koyunun, şu secde eden yeşil ekin ve otların, şu heybetli dağların Halıkı! Sen bütün bunları Türklere verdin Yine Türklerde bırak Çünkü böyle güzel yerler , seni takdis eden ve seni ulu tanıyan Türklere mahsustur
"Ey benim Yarabbim! Şu kahraman askerlerin bütün dilekleri; ism_i celalini İngilizlere ve Fransızlara tanıtmaktır Sen bu şerefli dileği ihsan eyle, ve huzurunda titreyerek, böyle güzel ve sakin bir yerde sana dua eden biz askerlerin süngülerini keskin, düşmanlarını zaten kahrettin ya, bütün bütün mahveyle!"
Diyerek bir dua ettim ve kalktım Artık benim kadar mes'ut, benim kadar mesrur bir kimse tasavvur edilemezdi
Anneciğim, oğlun Halit de benim gibi güzel yerlerdedir
Dünyanın en güzel yerleri burası imiş Yalnız bu memleketlerde düğün olmuyor İnşallah düşman asker çıkarır da , bizi de götürürler, bir düğün yaparız, olmaz mı?
Kadir'e mektup yazdım
Valideciğim, evdeki senet vesaireyi kimselere kat'iyyen vermeyin ve sorarlarsa biz bilmiyoruz deyin
Çantayı al, sandığa koy Ben sana vaktiyle anlatmış idim, bu dünya böyledir
Fakat sen merak etme O parayı vermese , adliyedeki adam vermezdi Hani nasıl aldık Yalnız zaman ister
Valideciğim, çamaşır falan istemem, paralarım duruyor, Allah razı olsun

Oğlun
Hasan Etem
4Nisan1331
(17Nisan1915)

Bu satırları okuyup da, gözleri dolmayan, yüreği ürpermeyen bir insan düşünemiyorum..

Toprak satışlarına evet diyenlere ithaf olunur.

Kendi savaşınızı açmalısınız, kendi düşüncelerinizin uğruna..
Düşünceleriniz yenilse bile, dürüstlüğünüz zafer çığlıkları atmalıdır bunun için..
gizz87 isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 4 Şubat 2010, 00:17   #2
climax
Banned

climax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Rep Puanı: 182
Rep Derecesi : climax has a spectacular aura aboutclimax has a spectacular aura about

duble olmuş
climax isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 4 Şubat 2010, 00:20   #3
gizz87
Administrator

gizz87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Blog Yazıları: 2
Rep Puanı: 282
Rep Derecesi : gizz87 is a jewel in the roughgizz87 is a jewel in the roughgizz87 is a jewel in the rough

farkettim ve düzelttim , konuyla alakalı yorumlar yapılsa lütfen ?

Kendi savaşınızı açmalısınız, kendi düşüncelerinizin uğruna..
Düşünceleriniz yenilse bile, dürüstlüğünüz zafer çığlıkları atmalıdır bunun için..
gizz87 isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 4 Şubat 2010, 00:31   #4
Suicide
"Administrator"
"Kill Them All"

Suicide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Rep Puanı: 619
Rep Derecesi : Suicide is a name known to allSuicide is a name known to allSuicide is a name known to allSuicide is a name known to allSuicide is a name known to allSuicide is a name known to all

Aaa öyle deme ama(!), yabancı toprağı satın alıyorda ne oluyor sanki? Alıp götürüyor mu? Can verilerek alınan toprağı, para alarak satanlar; Evinizi su bastığında cana geleceğine mala gelsin demeyin !
Alt 4 Şubat 2010, 00:32   #5
climax
Banned

climax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Rep Puanı: 182
Rep Derecesi : climax has a spectacular aura aboutclimax has a spectacular aura about

ne oldu da biz böyle olduk?nasıl kaybettik kuvai milliye ruhunu.nasıl kendi çıkarı için değil vatanı anasını bile satabilecek ucubelere dönüştük.ne yani hepsi sadece provakasyona gelmemizden mi?bence rahmetlinin ömrü vefa etmemiş zamanında.pislik yuvalarının farkındaymış ama hepsini temizlemeye fırsat bulamamış.bi yerlerde kalmış kürt ve ermeni tohumları.allah kitap bilmez dinci soyları
climax isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Etiketler: , , , ,

Bookmarks

Seçenekler
Stil