GeYiK MeRKeZi FoRuMu  
Geyik forumvideo mail
Geri git   GeYiK MeRKeZi FoRuMu > Kültür Sanat > Sağlık

Sağlık Sağlık bilgisi :)

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler Stil
Alt 11 Mart 2008, 10:04   #1
xx00xx
Junior Member

xx00xx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Rep Puanı: 0
Rep Derecesi : xx00xx is an unknown quantity at this point
Standart kalp yetmezliği

kalp yetmezliği

kalp yetmezliği
KALP YETMEZLİĞİ
Kalbin sağ, sol veya her iki karıncığının; içindeki kanı, her vuruşunda muntazaman boşaltamaması şeklinde ortaya çıkar. Üç şekilde görülür. Sol kalp yetmezliği : Hastada nefes darlığı ve kuru öksürük vardır. Geceleri daha zor nefes alır. Çarpıntı, baygınlık ve terleme görülebilir. Buna kalp astımı adı verilir. Nedeni; aort veya mitral kapaklarının hastalanması veya koroner rahatsızlığıdır. Sağ kalp yetmezliği : Hastanın ayak ve ayak bilekleri şişer. Buralara, parmakla bastırılınca bir süre çukur kalır. El, ayak ve yüzde morarmalar; hazımsızlık ve iştahsızlık görülür. Nedeni, mitral kapağı hastalığı, müzmin bronşit veya doğuştan olan kalp hastalığıdır. Kaonjestij kalp Hastalığı : Sağ ve sol kalp yetersizliği bir arada olduğu zaman görülür. Nedeni aort veya mitral kapaklarının hastalanması, müzmin bronşit veya akciğer hastalıkları, romatizma ve tiroid hastalıklarıdır. Aşağıdaki tavsiyelere uymak gerekir: Sigara içmeyin. Yemeklere fazla tuz koymayın. Uykularınızı ihmal etmeyin. İstirahat edin ama devamlı olarak yatmayın. Sinirlenmeyin, üzülmeyin, her şeyi kendinize dert etmeyin.

astım
Hasta, kriz geldiği zaman soluk almakta zorluk çektiğini zanneder, gerçekte nefes vermekte zorluk vardır. Bunun nedeni de, akciğerlerdeki küçük hava borularının daralmasıdır. Buralardan geçen hava, ıslığa benzeyen bir ses çıkarır, ki buna hırıltı denir. Astım, bir kaç grup nedenden kaynaklanır. Bunların başında da bünye gelir. Yani, bazı kimselerde baş ağrısı ne kadar tabi bir şeyse, diğerlerinde de astım o kadar doğaldır. Bazı kimseler, toz, kıl, yumurta, süt, aspirin, çiçek tozu ve benzeri şeylere karşı hassastırlar. Bu hassasiyet, astım krizleri şeklinde kendini gösterir. Tedavi için, hastayı etkileyecek bu unsurların ortadan kaldırılması yapılacak ilk iştir. Aşırı heyecan veya korku da astım krizine yol açabilir. Bu gibi durumlarda hastayı sakinleştirmek yapılacak ilk iştir. Bazı kimselerde de, Had Bronşit sonucu astım krizi görülebilir. kalp yetmezliği de astım krizine neden olabilir.

şeker hastalığı
Vücudun şeker yakmasında ortaya çıkan bozukluğun neden olduğu bir hastalıktır. Tıp dilinde diabet denir. Pankreas, kandaki şeker miktarını kontrol eden ve adına insülin denilen bir madde salgılar. Pankreas bu görevini yerine getirmezse, kandaki fazla şeker, karaciğere depo edilir. Aç karnına alınan 100 gram kanda 80 miligram şeker vardır. Bu miktar yemekten 1-2 saat sonra 140 miligrama kadar yükselir. Kandaki şeker miktarı hastalığın durumuna göre aşağıdaki gibi tespit edilir. Şeker durumu Açken Yemekten 1-2 saat sonra Normal kimselerde 80 mg. 140 mg. Orta derecede 130 mg. 190 mg. Ağır derecede 160 mg. 215 mg. 2 çeşit şeker hastalığı vardır. - Şekersiz Diabet : Hipofiz bezinin arka tarafından salgılanan antidiüretik hormonun yetmezliği sonucu ortaya çıkan bu çeşit şeker hastalığına, tıp dilinde diabetes insipidus denir. - Şekerli Diabet :Pankreasın salgıladığı insülin yetmezliği sonucu ortaya çıkan bu çeşit şeker hastalığına, tıp dilinde diabetes mellitus denir. Şeker hastalığını doğuran nedenler dengesiz beslenme, şişmanlık veya sinir bozukluğudur. Bazı kimselerde de irsiyet önemli bir rol oynar. Hastalığın başlangıcında çok yemek ve su içmek ihtiyacı vardır. İdrar miktarı da artar. Kadınların idrar yapma yerlerinde kaşıntı vardır. Ayrıca devamlı yorgunluk hali görülür. İleri safhada devamlı baş ağrısı, el ve ayak titremeleri, iştahsızlık, aseton kokusuna benzer nefes kokusu, ter kokusu, adele krampları, hafıza zayıflığı, kısmi veya tam felç, iyileşmeyen yaralar ve uykuda sayıklama görülür. Şeker hastalığı tedavi edilmezse sonuç damar sertliği, kalp yetmezliği, göğüs anjini, görme zayıflığı, katarakt, karaciğer hastalıkları, siroz olabilir. İki çeşit şeker koması vardır. - Diabetik Koma Daha ziyade şeker hastalarında görülür. Nedeni, insülin verme zamanını geçirmek, gerektiğinden az miktarda insülin vermek, bağırsak iltihabı, bademcik iltihabı, grip veya iyileşmeyen yaralardır. - Şeker Eksikliği Koması : Tıp dilinde hipoglisemi adı verilen bu çeşit koma, terleme, titreme, çırpınma huzursuzluk, şiddetli açlık, ve aşırı duygusallıkla başlar. Nedeni, fazla miktarda insülin vermek veya çok miktarda karbonhidratlı yiyeceklerle beslenmektir. Şeker hastaları haftada en az iki kere ılık banyo yapmalıdır ve sonra da vücutlarının her tarafını ılık bir havlu ile ovmalıdır. Kabız veya ishal olmamalıdırlar. Perhiz yapmalıdırlar. Erken yatıp erken kalkmalıdırlar. Ağız, boğaz ve diş sağlığına aşırı özen göstermelidirler. Masaj, beden hareketleri ve açık havada yürüyüşü ihmal etmemelidirler
xx00xx isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 14 Mart 2008, 02:47   #2
zoe
Ala Geyik

zoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Rep Derecesi : zoe is an unknown quantity at this point

kalp astımısağlıkçı ailem olduğu halde dr.a gitmedim bu konuda olabilir..ortalığı velveleye vermek istemedimde bazı etkiler olduunda ama sigarayı yeni bıraktım du bakalım olacakmı yine. .tşk
zoe isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 16 Mart 2008, 13:51   #3
cakir60
Junior Member

cakir60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Rep Derecesi : cakir60 is an unknown quantity at this point

tşk
cakir60 isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 16 Mart 2008, 14:38   #4
derdo
"Dertli Geyik"

derdo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Blog Yazıları: 1
Rep Puanı: 262
Rep Derecesi : derdo is a jewel in the roughderdo is a jewel in the roughderdo is a jewel in the rough

benimde kalbim cok agrıyor yaw ama sigardandır biliyem bakalım sonumuz nasıl olacak...
Alt 16 Mart 2008, 14:41   #5
Jamjit
"Administrator"
Seek The Red

Jamjit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Blog Yazıları: 2
Rep Puanı: 515
Rep Derecesi : Jamjit is a glorious beacon of lightJamjit is a glorious beacon of lightJamjit is a glorious beacon of lightJamjit is a glorious beacon of lightJamjit is a glorious beacon of lightJamjit is a glorious beacon of light
Jamjit - MSN üzeri Mesaj gönder Jamjit isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder

kalp krizi 16 yaşına kadar geriledi bi check-up yaptır istersen
Jamjit isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 16 Mart 2008, 14:43   #6
derdo
"Dertli Geyik"

Rep Derecesi : derdo is a jewel in the roughderdo is a jewel in the roughderdo is a jewel in the rough

check-up yaptırmaya gerek yokki zaten niye agrıdıgı belli niye sızladıgı belli kac kere gittim doktora bana dediği tek sey sigarayı bırka turp gibi olursun diyor bende bir turlu bu veleti bırakamadım.....
Alt 16 Mart 2008, 14:46   #7
Jamjit
"Administrator"
Seek The Red

Rep Derecesi : Jamjit is a glorious beacon of lightJamjit is a glorious beacon of lightJamjit is a glorious beacon of lightJamjit is a glorious beacon of lightJamjit is a glorious beacon of lightJamjit is a glorious beacon of light

ya onu bırakacaksın ya da dengelemek için spora yükleneceksin

orta yolu yok bence ikisini birden yap daha sağlıklı olursun ben gibi
Alt 16 Mart 2008, 14:48   #8
derdo
"Dertli Geyik"

sigarayı bir turlu bırakamadım ama bırakacam bir gun nezaman bilmiyorum ama bol bol spor yapıyorum .............

cunku spor yapmayı cok seviyorum nedense bana cok iyi geliyor hem fiziken hem ruhen.....
Alt 16 Mart 2008, 14:52   #9
Jamjit
"Administrator"
Seek The Red

nedensesi var mı ya vücut çalışıyor bol bol nefes alıp veriyorsun

açık hava sporlarını tercih et kapalı alanda da en iyisi yüzme
Alt 16 Mart 2008, 15:02   #10
derdo
"Dertli Geyik"

spor tercihlerim genelikle atletizm yuzmeyide sewerim ama pek fırsatızmız olmuyor sadece yazları haftada bir yuzmeye gideriz yada gitmeyiz...
Etiketler: ,

Bookmarks

Seçenekler
Stil