GeYiK MeRKeZi FoRuMu  
Geyik forumvideo mail
Geri git   GeYiK MeRKeZi FoRuMu > Eğitim > Kpss

Kpss Memurluk sınavı

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler Stil
Alt 3 Ağustos 2011, 09:48   #1
Webmaster
Administrator

Webmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Blog Yazıları: 101

Ruh Hali
olgun10

Rep Puanı: 247
Rep Derecesi : Webmaster has a spectacular aura aboutWebmaster has a spectacular aura aboutWebmaster has a spectacular aura about
Webmaster - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Ösym Kpss A Grubu Öğretmenlik sınavında hata yaptı mı ?

Ösym Kpss A Grubu Öğretmenlik sınavında hata yaptı mı ?

Ösym Kpss A Grubu Öğretmenlik sınavında hata yaptı mı ?
Ösym Kpss A Grubu ve Öğretmenlik Sınavında Hata Mı Yaptı?

YGS’de yaşanan şifre skandalının ardından, şimdi de 29 Temmuz’da açıklanan KPSS sınav sonuçlarında adayların netlerinin eksik hesaplandığı iddia edildi. ÖSYM’nin tüm eleştirilere rağmen adaya özgü soru kitapçığı uygulamasındanbu sınavda da vazgeçmemesi ve soru kitapçıklarının ÖSYM’nin sitesinde yayınlanmamamış olması açıklanan sınav sonuçlarında hata olabileceği kuşkusunu arttırdı.

ADAYLAR: NETLER EKSİK HESAPLANDI
2011 KPSS sınav sonuçları, 29 Temmuz 2011 tarihi itibariyle açıklandı.

ÖSYM aynı gün yaptığı açıklamada, sınava giren adayların, sınav sıralasında doğru cevapları, işaretledikleri optik kağıtlarainternetüzerinden bakabileceklerini belirtti.

Kamuda çalışan ya da çalışabilmek için KPSS’ye katılan binlerce kişinin üyesi olduğu memurlar.net adlı internet sitesinde sonuçların açıklanmasından bir gün sonra yer bulan habere göre, sınava katılan bazı adaylar netlerinin eksik hesaplandığını iddia etti.

Ancak ilerleyen saatlerde bu habere gelen yorumlar ve sitenin forum alanında paylaşılan bilgiler ortada çok daha büyük bir sorun olduğunu gösterdi.

ADAYA ÖZGÜ SORU KİTAPÇIĞI UYGULAMASINA DEVAM!
ÖSYM, adaya özgü kitapçık uygulamasını eleştirilere rağmen KPSS sınavında da devam ettirmiş, adaylar, optik formlar ile adaya özgü cevap kağıdının karıştırıldığını belirterek, bu karışıklığın giderilebilmesi için soru kitapçıklarının da ÖSYM’nin sitesinde yayınlanmasını istemişlerdi.

OPTİK FORMLAR VE CEVAP KAĞITLARI KİMİN?
ÖSYM, 2011 KPSS-A grubu ve Öğretmenlik sınav sonuçlarının, 29 Temmuz itibariyle açıklanması sonrası yaptığı açıklamada, “Sınavlara giren adaylar kendi cevap kağıtlarının görüntüsünü, ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi internet adresinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile edinebilecekler.” demişti.

Bir çok aday sınav sonrasında bu karşılaştırmayı yaptı. ÖSYM, kendi internet sitesi üzerinden iki belge yayımladı.
1- Adayların işaretlediği optik formlar,
2- Cevap kağıtları…

Ancak ÖSYM soru kitapçıklarını yayınlamadı. Bu durum ise, yayımlanan optik ve cevap kağıtlarının adaya ait olup olmadığı tartışmalarını beraberinde getirdi.

2011 Sınav kılavuzundaki 3.4. nolu maddeye göre, bu sınavda da her adaya farklı bir soru kitapçığı verildi. Dolayısıyla her adaya özgü cevap kağıdı da farklı olmak durumunda.

Memurlar.net forum bölümünde yazan adaylar, konu hakkında oldukça çarpıcı iddialar dile getirdiler. İşte sınava giren adayların iddiaları:

Bir aday, 43-60 ile 72-1201 aralığındaki tüm soruların yanlış gösterildiğini belirtmekte, ve bunun imkansız olduğunu söylemektedir.

Yine bir başka aday, 47-52 ile 77-81 arasındaki tüm soruların yanlış cevaplamasının mümkün olmadığını ifade etmektedir.

bb.fr rumzulu bir üye, 43 44 45 46 47 ve 57 58 59 ve 85 86 87 88 89 90 91 93 94 ve 100 101 102 103 sorularının yanlış gösterildiğini ancak bunun imkansız olduğunu belirtmektedir.

gazitefli rumuzlu üye ise şöyle demektdir: “50. sorudan 73 e kadar yanlıs var ve ard arda böyle bişey olması imkansız hadi sınavda böle bi hata yaptım ve o soruları yanlıs yaptım diyelim sınavdan sonra ösymnin vermis oldugu cevap anahtarından bunu anlamayacak kadar salak değilim hiçbirimiz değiliz”

redstar1917 rumuzlu üye kendi sınavıyla ilgili şu bilgiyi verdi: “Benim hesabımda optik formun altındaki cevap anahtarına göre bir sorun yok. Asıl önemli konu şimdi başlıyor. Sınav sonrası ösym’nin açıkladığı basın kitapçığına göre gk-gy toplamda 102.75 net olarak hesapladım eğitim.b 86.50 net olarak hesapladım. Gelen sınav sonucuna göre ise eğitim bilimlerinde 25 olarak hesapladığım yanlış sayısı 39′a çıkmış ve toplam netim 69 olarak görünüyor.Eğitim bilimlerinde toplamdaki kayıp 17.50 net.Şimdi düşünüyorum 1 yanlış 2 yanlış tamam ama sadece eğitim bilimlerinde 17.50 eksik kesinlikle olmaması gereken bir durum.Sınav kitapçığının başladığı program geliştirme ve bittiği rehberlik derslerindeki netlerim tutuyor ama ortadaki konularda uçuk derecede fazla yanlış var. Gk-Gy aynı şekilde emin olduğum halde toplamda 8 yanlış fazla gelmiş.En önemlisi matematikte 30′da 30 olması gerekirken 4 yanlış olması.tarihten yine 2 yanlış fazla,coğrafya ve türkçeden 1′er yanlış fazla.”

Konuyla ilgili sitede yer alan diğer okuyucu yorumları ise şöyle:

murakk: aynı şekilde gk 12-13-14-15-17. sorular 20-21-23 sorular 28-29-30. sorular sorular yanlış gözüküyor ve kesinlikle cevap anahtarında bir sorun var adaya özgü olanında tek tek baktım yine aynı ve bu sorunu sadece burada değil tv lerde yayınlanırsada iyi olur diyorum…

__ayışığı__: benimde netlerimde bariz eksiklikler var.her türk vatandaşının bileceği soruları bile ardı arkasına gk 10 tanesini yanlış yapmışım . eğitim bilimleri de aynı şekilde seri yanlışlar var

mehmet4141: arkadaslar eğitim bilimlerinde benimde yanlışlar belirli noktalarda yoğunlaşmış. kitapçıkların cevap anahtarlarının doğruluğundan şüphe ediyorum.

yusuff44: Bu olay 2010 yılındaki iptal edilen kpssden beri sürüyor.

O dönemde sınavdan çıkarken eğitim bilimleri testinden boş bıraktığım soruları saymıştım 10 tane idi. Ama gelen sonuç belgesinde 19 tane eğitim bilimleri sorusunu boş bıraktığım görünüyordu. Yanlışlarım sayı olarak değişmemişti ama nedense 9 doğrum birden boşa dönüşmüştü.

Aynı hata(!)nın o dönemden bugüne artarak sürdürülmesi gerçekten düşündürücü.

Bu durumda netleri eksik gelenler vakit kaybetmeden itiraz etmeli.

geo6565: benim cevap anahtarımdada 70- 78 arası 87- 100 arası tamamen yanlış gelmiş netlerimde hesapladığımdan az geldi yıne birşeyler yapılmış anlaşılan ???????

kpssonur: Benim de genel kültür testi 4-5-6-7-8 ardarda yanlış gözüküyor sınav sonrası baktığımda inkilap tarihi öncesi tarih kısmında toplam 9 da 7 beklerken 9 da 4 doğru geldi genel olarak bi hata var sanırım.

korkmaz058: bence bu işte bir iş var eşiminde eğitim bilimlerinde yanlış sayısı çok çıktı basın kitapçığıyla karşılaştırdığımızda netleri gayet iyiydi ama optik formda yanlışlar sizin dediğiniz gibi hep sıralı gelmiş. bir an öce kıtapçığıda yayınlamamalılar.

hayat sana güzel: soru kitapçıklarını yayınlasınlar…adaya özgü kitapçıklar yapıldı şıkların yerleri farklı idi.bu kadar insan mı yanlış hatırlıyor.tarihte emin oldugum vatandaşlıkta türkçede hepsi mi yanlış eğitim hep facia…

ÖSYM SORU KİTAPÇIKLARINI YAYINLAYACAK MI?

Okuyucu yorumlarında da görüldüğü gibi, sıralı yanlışlar çok sayıda adayın ortak şikayet konusu olarak göze çarpıyor.

Adaylar, yanlışların yığılmış olmasının tesadüfi olmayacağını ve bu kargaşanın çözümlenmesi için YGS skandalı sonrasında olduğu gibi, soru kitapçıklarının, adaya özgü bölümden gösterilmesi gerektiğini belirttiler.
Eklenmiş Resmin önizlemesi
Ösym Kpss A Grubu Öğretmenlik sınavında hata yaptı mı ?-kpps-cevap-anahtari.jpg   Ösym Kpss A Grubu Öğretmenlik sınavında hata yaptı mı ?-kpps-cevap-anahtari2.jpg  
Etiketler: , , , , , ,

Bookmarks

Seçenekler
Stil