GeYiK MeRKeZi FoRuMu  
Geyik forumvideo mail
Geri git   GeYiK MeRKeZi FoRuMu > Genel > Haberler

Haberler Siyaset, bilişim, ekonomi... Gündem burada atıyor

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 5 Nisan 2017, 15:14   #1
Webmaster
Administrator
 
Webmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 25 Mart 2007
Bulunduğu yer: Denizli
Mesajlar: 16.588
Blog Yazıları: 101

Ruh Hali
olgun10

Rep Puanı: 247
Rep Derecesi : Webmaster has a spectacular aura aboutWebmaster has a spectacular aura aboutWebmaster has a spectacular aura about
Webmaster - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart tuik 2017 ceza

tuik 2017 ceza

tuik 2017 ceza
TÜİK'in Bilgi İsteme, Doğrulama ve Saklama Yetkisi

TÜİK Başkanlığı, istatistik üretimi için gerekli gördüğü her türlü ortamdaki veri ve bilgiyi, tüm istatistiki birimlerden, belirlenen şekil, süre ve standartlarda doğrudan isteme, doğruluğunu araştırma, kontrol etme, ilgililerden ek bilgi ve belge isteme yetkisine sahiptir.

Veri ve bilgi derleme ve yayımlama işlemleri elektronik ortamda yapılabilir, arşivlenebilir ve elektronik imza kullanılabilir.

İstatistik Birimlerin Cevap Verme Yükümlülüğü ve Sınırları

İstatistiki birimler, ülkenin ekonomi, sosyal, demografi, kültür, çevre, bilim, teknoloji ve ihtiyaç duyulan diğer alanlardaki resmi istatistikleri üretmek üzere, Anayasa'da belirlenen temel haklar ve ödevler çerçevesinde, kendilerinden istenen veri veya bilgileri, TÜİK Başkanlığının belirleyeceği şekil, süre ve standartlarda eksiksiz, doğru ve ücretsiz olarak vermekle yükümlüdür.

İstatistik Birimlerin Cevap Vermemesi Durumunda Cezai Hükümler

Program kapsamında istenen bilgileri, geçerli bir mazereti olmaksızın belirlenen şekil ve sürede ilgili kuruma veya TÜİK Başkanlığı’na vermeyen, eksik veya hatalı verenler, bir kereye mahsus olmak üzere uyarılarak yedi gün içerisinde bilgileri vermeleri veya eksiklik ve hataları gidermeleri istenir. Bu uyarıya rağmen, bilgileri hiç vermeyen veya talep edildiği halde eksikleri gidermeyen ve hataları düzeltmeyen gerçek kişiler veya özel hukuk tüzel kişilerinin organ ve temsilcileri hakkında, fiilin;

a) Hanehalkı veya bireylerle yapılan araştırmalarda işlenmesi durumunda 500 TL
b) (a) bendi dışında kalan istatistiki birimlerle yapılan araştırmalarda işlenmesi durumunda 1500 TL
c) Sayımlarda işlenmesi durumunda 2000 TL
idari para cezası uygulanır.

İdari para cezası ve diğer cezaların uygulanması, istatistiki birimin bilgi verme yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.

7201 sayılı Tebligat Kanununda belirtilen usullerden biri ile yapılan tebligatlar veya araştırmada görev alan personel tarafından bilgi ile ilgili dokümanların istatistiki birim yetkilisine verildiği veya bilginin istenmesi amacıyla ilgili birimin ziyaret edildiğine ilişkin Başkanlıkça belirlenen usullere uygun olarak tanzim edilmiş tutanaklar, bilgi istendiğinin tevsikinde yeterli olup, ispat için başka belge aranmaz.

İdari para cezalarına ilişkin karar, sayım için mahalli komiteler kurulması durumunda, komitelerin başkanı tarafından; Programda belirtilmek şartıyla sayımların başka kurum ve kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmesi durumunda; bu kurum ve kuruluşların en üst yöneticileri tarafından; diğer durumlarda ise Başkanlığın Merkez veya Taşra teşkilatının en üst amirleri tarafından verilir.

Kurum ve Kuruluşların İdari Verilerine Erişim ve Ulusal Kayıt Sistemleri

Kurum ve kuruluşlar, resmi istatistik üretiminde kullanılmak üzere, kendi görev alanları ile ilgili konularda topladıkları kayıt ve diğer veri dosyalarını ücret talep etmeksizin TÜİK Başkanlığına vermek veya kullanımına açmak ve ulusal kayıt sistemlerini TÜİK Başkanlığının belirlediği standartlarda oluşturmak ve güncellemekle yükümlüdür.

Kullanılacak Sınıflamalar

Kurum ve kuruluşlar, TÜİK Başkanlığı tarafından oluşturulan istatistik amaçlı tanım ve sınıflamaları kullanmakla yükümlüdür.

İstatistik Sonuçlarına Erişim

Üretilen resmi istatistikler, İstatistik Programında belirtilen standarda ve yayın tarihine uygun olarak kullanıma açılır. TÜİK tarafından derlenen istatistiki bilgiler, kullanıma açılmadan önce herhangi bir şahsa veya makama verilmez.

Gizli Veriler

Bireysel verinin toplulaştırılması ile oluşturulan veri tablosunun herhangi bir hücresindeki istatistiki birim sayısının üçten az olması veya birim sayısı üç ve daha fazla olduğu halde bir veya iki birimin hakim durumunda olması halinde ilgili hücredeki veri gizli kabul edilir. Gizli veriler, ancak doğrudan veya dolaylı tanımlamaya yol açmayacak şekilde diğer bilgilerle birleştirilerek yayımlanabilir. Resmi istatistik üreten kurum ve kuruluşlar, gizli verilerin hukuka aykırı erişimine, açıklanmasına veya kullanımına karşı her türlü önlemi almak zorundadır.

Resmi istatistiklerin üretilmesi için toplanan, işlenen ve saklanan verilerden gizli olanlar, idari, adli ve askeri hiçbir organ, makam, merci veya kişiye verilemez, istatistik amacı dışında kullanılamaz ve ispat aracı olamaz. Gizli verilere yalnızca resmi istatistik üretiminde görev alanlar, görevlerini yerine getirebilmek için ihtiyaç duydukları ölçüde erişebilirler. Bu bilgileri derleyen ve değerlendiren memurlar ve diğer görevliler de yasağa uymak zorundadır. Bu yükümlülük, görevlilerin görevlerinden ayrılmalarından sonra da devam eder.

Yukarıdaki yasaklara aykırı hareket eden kamu görevlileri, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 258 inci maddesine göre cezalandırılır.

Ancak herkese açık kaynaklardan elde edilen veri veya bilgiler gizli kabul edilmemesinin yanısıra istatistiki birimin, kendisine ait gizli verilerin açıklanmasına yazılı onay vermesi halinde de veri gizliliği ortadan kalkar.

Öte yandan, dış ticaret istatistiklerinde dolaylı tanıma ile gizlilik kapsamına giren veriler için bu gizlilik hükümleri, istatistiki birimin kendisine ait verinin gizlenmesini talep eden yazılı başvurusu halinde uygulanır.

Veri gizliliği ve güvenliğine ilişkin usûl ve esaslar, ulusal ve uluslararası ilkeler doğrultusunda, ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri alınarak çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.

Bireysel Verilerin Kullanımı

İstatistiki birimlerin doğrudan veya dolaylı olarak tanınmasına yol açacak bölümleri gizlendikten sonra, bilimsel amaçlı araştırmalarda kullanılması, üçüncü şahıslara verilmemesi kaydı ve TÜİK Başkanlığının yazılı izniyle bireysel veriler verilebilir. Bu yükümlülüklere uymayan gerçek, özel hukuk tüzel kişilerinin organ ve temsilcilerine adli para cezası verilir

İstatistiki Birimlerin Hakları

Resmi istatistiklerin üretimi için veri veya bilgi talep edilen istatistiki birimler, kendilerine ait gizli verinin izinsiz açıklanması durumunda maddi ve manevi her türlü zararının tazmin edilmesini isteme hakkına sahiptir. Açılan davalarda TÜİK Başkanlığı veya diğer kurum ve kuruluşlar aleyhine tazminata hükmedilmesi durumunda, bu hususta kusuru olan memur ve diğer görevlilere genel hükümlere göre rücu edilir.

Diğer İdari Para Cezaları

Sayımlarda geçerli mazereti olmadan verilen görevleri yapmaktan kaçınanlara 500 TL idari para cezası uygulanır. Görevlendirilenleri geçerli mazereti olmaksızın eğitim ve toplantılara göndermeyen veya görev yapmasına izin vermeyen kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve sorumlularına, izin vermedikleri her kişi için 500 TL idari para cezası uygulanır ve bu durum ilgililerin kurumlarına bildirilir. Ayrıca, görevlendirilmek üzere yetiştirme kurslarına katılan kimselerin, görevlerini geçerli mazereti olmaksızın yapmaktan kaçındıkları takdirde, yetiştirilmeleri için yapılan giderler genel hükümler çerçevesinde kendilerinden tahsil edilir.
__________________
Otel Programı
Webmaster isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Cevapla
Etiketler: , ,


Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
2017 Trafik Cezaları Webmaster Haberler 0 9 Aralık 2016 09:49
Rapstar CEZA'nın Biyografisi ToLgaRaP2007 Gruplar-Müzisyenler-Şarkıcılar 0 7 Ocak 2010 00:38
Olay Fotoğraflar... NURİ BABA Siyaset 1 19 Kasım 2009 23:08
hukuka giriş ders notları-2 by_reflex 1.sınıf 1 1 Aralık 2008 17:49
Disstortion Ep'yi duyan ceza ayben ve kanky s4g0k4fk3f Geyik Yazılar 10 9 Temmuz 2008 20:46

   
Açıklama

tuik 2017 ceza

Copyright © 2007-2009 tuik 2017 ceza konusundaki tüm mesajlar geyikmerkezi.com üyeleri tarafından yazılmıştır. Bu konudaki tüm mesajlar tuik 2017 ceza ile alakalı mesajlardır. Yazılanların hepsi gerçek olmayabilir ve sadece geyikmerkezi.com üyelerini ilgilendirir. geyikmerkezi.com üyelerinin birinci dereceden el emeği göz nuru olup sitemize ait yazılardır. İzinsiz kullanılması yasaktır. This page you can find information about tuik 2017 ceza. Copyright of the articles are belong to their authors.

WEZ Format +3. Şuan Saat: 22:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Copyright geyikmerkezi.com izinsiz kopyalanamaz
Denizli Web Tasarımı - Otel Programı - Sitemap ping - Sitemap
Geyik Merkezi Geyik Videolar - Geyik Yazılar - Fıkralar - Geyik - akyaka tekne