GeYiK MeRKeZi FoRuMu  
Geyik forumvideo mail
Geri git   GeYiK MeRKeZi FoRuMu > Geyik & Mizah > Geyik Yazılar

Geyik Yazılar Komik dialoglar, hikayeler, seriler... Kısacası geyiğin boynuzunu kopartanların yeri :))

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 2 Şubat 2010, 00:41   #1
feverchild
bittik abi ya
 
feverchild - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 15 Aralık 2009
Bulunduğu yer: istanbul.
Mesajlar: 9.590
Rep Puanı: 590
Rep Derecesi : feverchild is a name known to allfeverchild is a name known to allfeverchild is a name known to allfeverchild is a name known to allfeverchild is a name known to allfeverchild is a name known to all
Standart Film Klişeleri, Ben bu filmi seyretmiştim!

Film Klişeleri, Ben bu filmi seyretmiştim!

Film Klişeleri, Ben bu filmi seyretmiştim!
Macera, korku, kovboy, aşk fark etmez; türü ne olursa olsun, bazı filmlerin bazı sahnelerinde "aa, ben bu sahneyi daha önce görmüştüm" gibi bir duygu yaşarız. Hepsi film klişeleridir, hepsi birer kural gibidir… İşte; Bu sahnelerin en çok bilinenleri!

Esas adam bilir kuralı: Araba patlamak üzeredir, ama kahramanımız bütün yolcuları çıkarıp güvenli bir yere götürene ve "Dikkat edin! Araba patlayacak!" diyene kadar patlamaz.

Gücümü kendimden alırım kuralı: Esas adam doğa kurallarını umursamaz, 72 saat boyunca aç, susuz ve uykusuz yaşayabilir, bu durum ona gücünden hiç bir şey kaybettirmez.

Bu da nereden çıktı kuralı 1: Ortadoğu'da veya çölde geçen tüm macera filmlerinin kaçma-kovalamaca sahnelerinde aracı yavaşlatmak için yola bir deve kervanı çıkar, bu kırsal bölgenin özelliğine göre, koyun, inek, kaz sürüsü olarak değişebilir.

Bu da nereden çıktı kuralı 2: Adamlarımız yine kaçmaktadırlar, ama önlerine, eğer kırsal bir bölgede iseler tren, yok eğer şehir trafiğinde iseler inanılmaz uzunlukta bir tır çıkar.

Meyveleri ezmeden olmaz kuralı: Egzotik bir ülkede geçen bütün kovalamaca sahnelerinde mutlaka bir meyve-sebze arabasına çarpılır, her şey yola saçılır, meyve-sebze satıcısı arkalarından garip bir şekilde elini kolunu sallayarak bağırır.

Uçurumun eşiğinde kuralı: İyi karakterlerin arabası (ya da çocukları taşıyan otobüs) genellikle tam uçurumun kenarında durur veya yarısı havada yarısı karada kalır. Esas adam herkesi kurtarır. Yok, arabanın mutlaka uçurumdan aşağı uçması gerekiyorsa, iyi karakterler araba uçmadan bir saniye önce kendilerini arabadan atmak suretiyle kurtulurlar, kötü karakterler ne yazık ki arabayla birlikte uçarlar.

Alçaklar yüksekten düşer kuralı 1: Esas adamımız kötü adamla boğuşmaktadır. Tam da pencerenin önündedirler (bina kesinlikle gökdelendir) ve tam esas adam düşecekken şansı döner, kötü adam bütün kötülüğüyle aşağıya düşer ve ölür.

Alçaklar yüksekten düşer kuralı 2: Neredeyse tüm macera-aksiyon filmlerinde kötü adam (peki, bazen de kötü kadın) yüksek bir yerden sert bir zemine ya da kendi elleriyle hazırladığı asit kuyusuna veya timsahlı bir kuyuya düşerek ölmek durumunda kalır.

"Hey, sen!" kuralı: Kötü adam iyi adamı arkadan vurmak üzeredir, ama her nedense, şeytan dürter ve "hey, sen!" diye bağırır. İyi adam hızla dönerek kötü adamı vurur.

Fazla konuşma, ölürsün kuralı 1: Kötü adam en sonunda esas oğlanı ele geçirmiştir, öldürmek üzeredir. Ama nedense birden çenesi düşer ve gururla onu nasıl da zekice yakaladığını anlatmaya başlar. Esas oğlan saçma sorular sorarak konuyu uzatmasını sağlar ve kendini kurtarır.

Fazla konuşma, ölürsün kuralı 2: Fantastik film ve bilimkurgularda da benzer bir durum vardır. Kötü adam kahramanımızı yakalamıştır, ama hiç gereği yokken dünyayı ele geçirme ve mahvetme planlarını tüm detaylarıyla anlatmaya başlar. Tabii ki kazanan yine iyi adam olur.

Fazla konuşma, ölürsün kuralı 3: Adını Sergio Leone'nin unutulmaz klasiği 'İyi Kötü Ve Çirkin'den alan bu klişede Tuco tahta bir küvette banyo yapmaktadır. Sakat bırakıp hayatını kararttığı bir adam elinde silahla odaya dalar, fakat hemen ateş etmek yerine nefretini ve intikam duygusunu anlatmaya başlar, Tuco da ondan önce ateş edip adamı öldürdükten sonra şöyle der: "Eğer birini öldüreceksen, ateş et, konuşma." Bu ne yazık ki filmlerde çok sık unutulan bir tavsiyedir.

Kim öldü kuralı: İyi adam ve kötü adam kapışmışlardır, kötü adamın elinde bıçak veya tabanca vardır. Genellikle merdivenden veya masadan yuvarlanıp yere düşerler veya önce bir süre yuvarlanırlar. Silah sesi veya bir inleme duyulur, kötü adam sırıtarak bakarken iyi adam hareketsizdir, ama yine de ölen kötü adam olur.

Kadınlar kaçamaz kuralı 1: Macera-aksiyon filmlerinin çoğunda kadın kahraman kendi başına kaçma yeteneğinden yoksundur, esas adam elinden tutar ve ardı sıra koşturur. Kadın kahramanın dişi bir Tarzan veya amazon veya maratoncu olması bile bu kuralı değiştirmez. Hatta esas adam daha önce böyle bir işe bulaşmamış herhangi bir TV muhabiri, gazeteci veya bir araştırmacı olabilir. Ama yine de kadın filmin doğal kuralını bozmaz ve adamın elinden tutup uçağa veya kayığa yetiştirilmesi suretiyle ölümden kurtulur.

Kadınlar kaçamaz kuralı 2: Esas adam ve esas kadın ne zaman kötü adamlardan kaçmaya başlasa birkaç adım sonra kadın nedeni belli olmayan bir şekilde ayağını burkar. Sonuçta adam kadını taşımak zorunda kaldığı için hızları kesilir ya da tamamen hareketsiz kalırlar.

Kadınlar kaçamaz kuralı 3: Yine aynı şekilde esas adam ve esas kadın kaçarlarken, kadın karakter daha on metre gitmeden yere kapaklanmak zorundadır. Esas oğlan gelip onu kaldırır, ama bu arada kötü adam veya canavar mesafeyi biraz daha kapatmış olur.

Kaçıyorum ama kurtulamıyorum kuralı 1: İçinde kendisine zarar verecek şahısların bulunduğu bir arabadan kaçan film karakteri, arabanın giremeyeceği yerlere dalmak yerine yolun ortasından giderek kaçmaya çalışır.

Kaçıyorum ama kurtulamıyorum kuralı 2: Kadın kahramanımız, tehlike evin içindeyse, evde kalmanın, yok eğer tehlike dışarıdaysa dışarı çıkmanın daha iyi olduğunu düşünür her nedense.

Kaçıyorum ama kurtulamıyorum kuralı 3:
Katilin kovaladığı kadın genellikle tavan arasına, kilise kulesine, uçurum kenarına kaçmak suretiyle kendini kapana kıstırmayı tercih eder.

Kaçıyorum ama kurtulamıyorum kuralı 4: Kadınımız yine kaçmaktadır, eğer merdiven olan bir mekandaysa mutlaka kullanır ve yukarı çıkar. Eğer aşağı inilen bir merdivense o zaman da mutlaka aşağı yuvarlanır.

Kaçıyorum ama kurtulamıyorum kuralı 5: Kaçan film karakterleri, kendilerini kovalayanları yavaşlatmak için ellerine geçirdiklerini onların önüne atmaya çalışırlar (sandalye, bardak, çöp kovası, televizyon vb). Ama hiç uğraşıp atmasalar belki daha kolay kurtulacaklardır, çünkü o nesneleri atmak, kovalayan kişinin onların üstünden atlamasından daha uzun sürmektedir.

İyi dost kuralı 1: Esas adam en iyi dostuyla kaçarken dostu mutlaka vurulur. Kurtulurlarsa yaşama şansı yüksektir. Ama iyi dost esas adama "sen git, beni düşünme" diyecek kadar cesur ve düşüncelidir.

İyi dost kuralı 2:
Çok kötü yaralanan iyi dost, son anlarını yaşamaktadır. Esas adamın kolları arasında çok dokunaklı bir kaç kelime söyler; "merak etme, korkmuyorum, her şey bir oyun değil mi zaten" şeklinde esprili cümleler sarf ederek mutluymuş gibi yapar ve başını yana atarak ölür.

İyi dost kuralı 3:
Ölen adam iyi kalpliyse açık olan gözlerini kapatacak biri mutlaka vardır, eğer kötü kalpliyse gözleri açık gider, kapatacak bir tek dostu bile yoktur.

"Eyvah! Çalışmıyor" kuralı: Katilden veya yaratıktan kaçarken binilen araba hiç bir zaman ilk seferde çalışmaz, tam tehlike arabanın kapısına yapıştığında çalışıverir.

Ölmeyen ölü kuralı: Korku filmlerinde esas adam (veya kadın) katili ne kadar öldürürse öldürsün, katil tam olarak ölmez. Kahramanımız tam rahat bir nefes alıp arkasını dönmek üzereyken katil, sanki az önce ölen o değilmiş gibi son derece canlı ve dinamik bir şekilde kahramanımıza saldırır. Sonunda gerçekten ölür ama bir türlü inanamayız, "son" yazana dek adam yine bir yerlerden çıkacakmış gibi heyecanla bekleriz.

"Aa, elektrikler gitti" kuralı:
Katil bir eve girdiğinde o evde mutlaka elektrikler kesilir.

Kanlı duş kuralı: Alfred Hitchcock'un 'Sapık' klasiğinden sonra hemen her korku-gerilim filminde işlenen bu klişede kadın eğer duşa girmişse mutlaka eli bıçaklı bir el tarafından öldürülür. Ayrıca James Bond da ne zaman banyoya girse bir insanın veya hayvanın saldırısına uğrar.

7 dakika kuralı: 10 ile 20 yaş arasını hedefleyen kanlı korku filmlerinde her 7 dakikada bir gençlerden biri ölür, bir-iki ana karakter dışında herkes öldüğünde film biter.

Arka koltukta biri var kuralı: Filmdeki herhangi birinin başına gelebilecek olan bu klişe, daha çok yönetmenin senaryo yazarına "bu adamın ölmesi gerek, bir şey bul da gönder" demesiyle oluşmuştur. Kötü adamlardan veya bir yaratıktan kaçarken kendini son anda otomobiline atan film karakteri kurtulduğunu sanmaktadır ama arka koltukta kendisini bekleyen biri vardır.

Asansör olmasa da olur kuralı: Kaçan karakter asansöre biner, kovalayansa merdivenleri kullanmak zorunda kalır, ama nedense yukarıya hemen hemen aynı sürede varırlar.

Kazayla uğraşacak vaktim yok kuralı: Bir araba kazasından sonra, hiçbir film karakteri oturup 5 dakika titremez veya şoktan dolayı abuk sabuk konuşmaya başlamaz, hayat aynen kazadan önce olduğu gibi devam eder.

Yataktan fırlama kuralı: Film karakterleri bir kabus gördüklerinde hiç bir zaman gerçek insanlar gibi yatar pozisyonda uyanmazlar, her zaman bağırarak ve yatakta oturur vaziyette sıçrayarak uyanırlar.

Süper hafıza kuralı: Kahramanlarımız telefonla bir yeri arayacakları zaman telefon defterine asla bakmazlar. Gerek yoktur, bütün numaraları akıllarında tutabilirler.

Gözlüğe dikkat kuralı 1:
Macera-aksiyon filmlerinde iyi adamların gözleri her zaman çok iyi görür, asla gözlük takmazlar.

Gözlüğe dikkat kuralı 2: Ve dikkat edin, gözlüklü küçük kızlar genellikle doğru, gözlüklü küçük erkekler genellikle yalan söyler.

Boş bavul kuralı: Oyuncu boş bavul taşıdığı halde çok zorlanıyormuş gibi yapar. Hemen ardından gelen bir kovalamaca veya saldırı sırasında ise bavulu tüy gibi kaldırdığı görülür.

Afedersiniz, ben sizi başka biri sanmıştım kuralı: Esas adam, şehrin caddelerinde kaybettiği esas kadını aramaktadır. Ona tıpatıp benzeyen bir kadın görür, ama koşup yanına gittiğinde kendisine deliymiş gibi bakan tamamen yabancı bir kadınla karşı karşıya gelir.

Marketteki kısmet kuralı: Romantik komedilerde çok sık karşılaşılan bu klişede, kalbi kırık ve yeniden aşık olmak istemeyen, güzel ve fakat güzelliği henüz ortaya çıkmamış kadın kahraman mutsuz bir şekilde markete girer. Raftaki konserveleri devirmek veya çıkışta çantasını yere saçmak suretiyle yakışıklı erkek kahramanın, yani hayatının aşkının yardımıyla karşılaşır. Erkek kahraman kadının gizli güzelliğini fark eden belki de ilk erkektir, yere saçılan şeyleri toplarken bir yandan da aslında kadının dağılmış hayatını toplamaktadır.


Seven görür kuralı:
Kalabalık bir maç sırasında sahada oynayan esas adam, yüzlerce kişilik seyirci arasında bir bakışta sevgilisini bulabilme yeteneğine sahiptir.

Düğün pastası kuralı: Çok güzel bir düğün pastasının göründüğü her komedi filminde o pasta birinin yüzünde patlar.
feverchild isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 2 Şubat 2010, 00:43   #2
Suicide
"Administrator"
"Kill Them All"
 
Suicide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 10 Eylül 2007
Bulunduğu yer: Geçilmez şehir
Mesajlar: 12.191
Rep Puanı: 619
Rep Derecesi : Suicide is a name known to allSuicide is a name known to allSuicide is a name known to allSuicide is a name known to allSuicide is a name known to allSuicide is a name known to all
Standart

Geyik yazılara da daha iyi gider gibi
__________________
Suicide isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 2 Şubat 2010, 00:46   #3
ToLgaRaP2007
Geyik Bölümü Mod'u
^^RapStaR**
 
ToLgaRaP2007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 15 Temmuz 2008
Bulunduğu yer: istanbul
Mesajlar: 15.713
Rep Puanı: 500
Rep Derecesi : ToLgaRaP2007 is a glorious beacon of lightToLgaRaP2007 is a glorious beacon of lightToLgaRaP2007 is a glorious beacon of lightToLgaRaP2007 is a glorious beacon of lightToLgaRaP2007 is a glorious beacon of lightToLgaRaP2007 is a glorious beacon of light
Standart

sıkıldık artık bu klişelerden
artık gercekcı fılm yapıcak bı saahsiyet yokmu
__________________


Silah korkakta, yönetim akılsızda olursa işler bozulur.
ToLgaRaP2007 isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 2 Şubat 2010, 13:02   #4
_jaSper_
Acemi Geyik
 
_jaSper_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 18 Ocak 2010
Bulunduğu yer: ~ßurSa~
Mesajlar: 0
Rep Puanı: 141
Rep Derecesi : _jaSper_ will become famous soon enough_jaSper_ will become famous soon enough
_jaSper_ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

tam amerikan filmlerini anıtmsattı bunlar bana her halûkarda seviyorum yaa lanet olsunnnnnnn
_jaSper_ isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 2 Şubat 2010, 13:04   #5
DEEP_FRİZE
Ala Geyik
 
DEEP_FRİZE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 5 Ekim 2009
Bulunduğu yer: KURTLAR SOFRASI
Mesajlar: 8.733
Rep Puanı: 52
Rep Derecesi : DEEP_FRİZE will become famous soon enough
DEEP_FRİZE - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

Alıntı:
_jaSper_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
tam amerikan filmlerini anıtmsattı bunlar bana her halûkarda seviyorum yaa lanet olsunnnnnnn
Aynen Bende
__________________Gözlerini Dünya'ya Kapatmış Bir Mahkum...

Life İs Unfair...
DEEP_FRİZE isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 2 Şubat 2010, 16:22   #6
lungo
Beyin Bedava !
 
lungo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 15 Ağustos 2009
Bulunduğu yer: izmir
Mesajlar: 6.754
Rep Puanı: 237
Rep Derecesi : lungo has a spectacular aura aboutlungo has a spectacular aura aboutlungo has a spectacular aura about
Standart

hey sen

güzel yahu,yine de izlenir
__________________
"Sen bilmezsin.. O bilmez.. Hiç kimse bilmez, Bir tek paşa gönlüm bilir".
Aşık Veysel
lungo isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 3 Şubat 2010, 00:18   #7
therapzone
Ala Geyik
 
therapzone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 19 Nisan 2009
Bulunduğu yer: Trabzon
Mesajlar: 1.118
Rep Puanı: 3
Rep Derecesi : therapzone is an unknown quantity at this point
Standart

Dogru söze ne denir :d
therapzone isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 3 Şubat 2010, 00:50   #8
derdo
"Dertli Geyik"
 
derdo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 24 Kasım 2007
Bulunduğu yer: dertten....
Mesajlar: 16.558
Blog Yazıları: 1
Rep Puanı: 262
Rep Derecesi : derdo is a jewel in the roughderdo is a jewel in the roughderdo is a jewel in the rough
Standart

alıştık artık bu sahnelere...
__________________
ULAN HAYAT BİLMİYORUM BU BENDEN ALDIKLARINI NERENE SOKUYORSUN....
derdo isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 25 Nisan 2010, 02:25   #9
feverchild
bittik abi ya
 
feverchild - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 15 Aralık 2009
Bulunduğu yer: istanbul.
Mesajlar: 9.590
Rep Puanı: 590
Rep Derecesi : feverchild is a name known to allfeverchild is a name known to allfeverchild is a name known to allfeverchild is a name known to allfeverchild is a name known to allfeverchild is a name known to all
Standart

kolları sıvadım yönetmen olacağım.

holivut bekle geliyorum. film nasıl yapılırmış göstereceğim.
feverchild isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 25 Nisan 2010, 02:27   #10
qitarixtan
"dehşet-üL vahşet"
 
qitarixtan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 4 Mart 2010
Bulunduğu yer: ZIKKIMIN KÖKÜ
Mesajlar: 3.362
Rep Puanı: 38
Rep Derecesi : qitarixtan is on a distinguished road
qitarixtan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

filminizde başrolü kimlere vericeksiniz fever bey?
__________________
нαℓα кüçüк вιя кız çσ¢υğυуυм
нαℓα уüкѕєк ѕєѕє кıяℓıя,
нαℓα кσℓυмυ ѕєятçє тυтαяѕαη αğℓαяıм. . .
qitarixtan isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Cevapla
Etiketler: , , , ,


Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı


   
Açıklama

Film Klişeleri, Ben bu filmi seyretmiştim!

Copyright © 2007-2009 Film Klişeleri, Ben bu filmi seyretmiştim! konusundaki tüm mesajlar geyikmerkezi.com üyeleri tarafından yazılmıştır. Bu konudaki tüm mesajlar Film Klişeleri, Ben bu filmi seyretmiştim! ile alakalı mesajlardır. Yazılanların hepsi gerçek olmayabilir ve sadece geyikmerkezi.com üyelerini ilgilendirir. geyikmerkezi.com üyelerinin birinci dereceden el emeği göz nuru olup sitemize ait yazılardır. İzinsiz kullanılması yasaktır. This page you can find information about Film Klişeleri, Ben bu filmi seyretmiştim!. Copyright of the articles are belong to their authors.

WEZ Format +3. Şuan Saat: 16:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Copyright geyikmerkezi.com izinsiz kopyalanamaz
Denizli Web Tasarımı - Otel Programı - Sitemap ping - Sitemap
Geyik Merkezi Geyik Videolar - Geyik Yazılar - Fıkralar - Geyik - akyaka tekne