GeYiK MeRKeZi FoRuMu  
Geyik forumvideo mail
Geri git   GeYiK MeRKeZi FoRuMu > Kültür Sanat > Genel Kültür

Genel Kültür Kendinizi geliştirmeye ne dersiniz ?? Bu bölüm tam size göre ;)

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 6 Aralık 2009, 18:49   #1
REİSS
LayLayLom ve TKG Mod'u
" C¤ Türkiye C¤ "
 
REİSS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 17 Eylül 2008
Bulunduğu yer: BYZANTİON
Mesajlar: 8.785
Blog Yazıları: 12
Rep Puanı: 149
Rep Derecesi : REİSS will become famous soon enoughREİSS will become famous soon enough
REİSS - MSN üzeri Mesaj gönder REİSS isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart Günümüzda Yaşamını Sürdüren İlkel Topluluklar

Günümüzda Yaşamını Sürdüren İlkel Topluluklar

Günümüzda Yaşamını Sürdüren İlkel Topluluklar
İnsanlık bilim ve teknoloji alanındaki en büyük adımlarını son 500 yıl içerisinde atmış olsa da aslında sosy-ekonomik yaşam tarzı her zaman aynı hızla gelişmemektedir. Antropologlara göre 5.000 yıl öncesinde dünya üzerindeki tüm insanlar kabileler halinde yaşıyordu. Yani ilkel kelimesi bir aşağılama değil sosyolojik bir tanımdan ibaret. Bu bakımdan ilkellik her toplumun geçirdiği gelişim evrelerinde en uzun zamanı kapsayan bir süreçtir. Bugün dünya üzerinde hâlâ dış ilişkilere kapalı kabilelerin varlığı bilinmektedir. İnsanoğlunun en basit yaşam tarzını hâlâ koruyan bu insanları Pasifik’ten Afrika’ya, Afrika’dan Amerika’ya her coğrafyada görmek mümkün. Kültür ve inanışları ile ilgili bilinenler çoğaldıkça aslında bu insanların o kadar da ilkel olmadığı ortaya çıkmaktadır. Ancak dünya ile ilişkisi olmayan bu insanların son teknoloji ile elde edilen uzay bilgilerini nasıl öğrendikleri ise oldukça büyük bir muamma. Lafı fazla uzatmadan size dünyanın bilinen en ilkel kabilelerini tanıtmaya başlayalım.

1-) Lemba Kabilesi – Afrika’nın Kara Yahudileri

Yahudilik temelleri en eski dinlerden biri olarak tarihsel birçok gerçekliği de içerisinde efsanevi olaylarla gizlemektedir. Tevrat’tan anlaşıldığına göre ilk peygamberlerden sayılan Hz. İbrahimin torunu İshak’ın oğlu Yakup peygamberin 4 farklı eşinden 12 oğlu ve 1 kızı vardır. Dünya üzerindeki tüm Yahudiler yani İsrailoğullarının bu ailenin oğullarının neslinden 12 kabileden oluşmaktaydılar. Bugünkü Yahudiler, Yehuda ve Bünyamin’in soyundan gelmekte olup geri kalan 10 kabilenin akıbeti ise bilinmemektedir. M.Ö 8. yüzyılda Asur kralı Büyük Şarrukin’in İsrail Krallığını dağıtmasıyla “vaadedilmiş topraklardan” kopan Yahudiler dünyanın dört bir yanına dağıldılar. İşte dağılan bu on kabilenin Afrika ayağı geçtiğimiz yıllarda bulundu. Daha önce en gizemli yapılar konusunda adını andığımız Zimbabwe civarında yaşayan Lemba kabilesini keşfeden Londra Üniversitesi profesörü Tudor Pâffitt, yaptığı genetik araştırmalarla onların Yahudi kökenli olabileceklerini iddia etmektedir. Lembalar, Mwali adını verdikleri Tek tanrıya inanmakta ve sünnet uygulamasını Afrika’da bile sürdürmektedirler. Dünyada İsrailoğullarından geldiklerinden şüphelenilen bikaç kabile daha vardır. Birmanya’daki Mizo, Çin’deki Chiangmin bunların en bilinenleridir.


2-) Sioux Kabilesi – 150 Yıl Sonra Gelen Özgürlük

Amerika kıtasının keşfinin ardından burada yüzyıllarca kendi halinde yaşayan kızılderili kabileleri de kendilerini bir varolma savaşının ortasında buldular. Bu kabilelerin en büyüğü ve en bilineni olan Sioux (Siyu) kabilesi, beyaz adamların esaretine tam 150 yıl sonra baş kaldırdı ve bağımsızlığı ilan etti. Siyuların en tanınan lideri soluk benizli işgalcilerler en son savaşı yapan Oturan Boğa (Yerli dilinde: Tatanka Iyotake)’dir. On yıllarca süren savaşın ardından besin kaynakları hızla tükenen Amerikan yerli kabilelerinden Comanchee, Shoshone, Cheyenne, Cherokee ve diğerleri Siyuların liderliğinde işgalcilerle anlaşma yaparak yaşamlarına devam etmişlerdi. Ancak 150 yıl sonra bu anlaşmayı fesheden Siyular bağımsızlıklarını ilan ederek Amerika’nın Dakota eyaletinde yaşamaktadırlar. Kızılderili kabilelerin Amerika’ya nereden gelip yerleştikleri konusundan çeşitli iddialar olmakla beraber eski Türk kültürü ile benzerlikleri nedeniyle orijinlerinin Türk olabileceği iddiaları da mevcuttur.
3-) Pirãha Kabilesi – Zaman ve Sayı Kavramı Olmayan Halk

Güney Amerika’nın hayat damarlarından olan Amazon bölgesinin güneyindeki Maici Nehri civarında yaşayan Pirãha halkı tıpkı diğer yerliler gibi avcılık ve toplayıcılık ile yaşıyorlar ancak onları ilginç kılan tabii ki bu özellikleri değil. Onların asıl özelliklerini yıllarca aralarında yaşayarak kültürlerini ve dillerini öğrenen dünyanın en önemli dil profesörlerin olan Daniel Leonard Everett keşfetmiş. Profesörün anlattıklarına göre Pirãhaların kullandıkları dilde sayıları ifade eden kelimeler hiç yok. Örneğin 1 yerine "az", "az bir miktar", 2 yerine ise "pek de çok değil" anlamına gelen kelimeler kullanılıyor. Ayrıca araştırmacıların tüm çabalarına rağmen en basit aritmetik işlemlerini bile öğrenemişler. Yazılı bir kültürleri olmadığı için okuma yazma gibi bir çabaları da yok. Dilleri oldukça basit olan Pirahalarda zaman edatı gibi kullanım da söz konusu değil. Yani “avlanmadan önce yemek yiyelim” gibi bir cümle kuramıyorsunuz. Tıpta polifazik uyku olarak tanımlana 15 dakika ile 2 saat arasında kısa süreli uyuyorlar asla uzun bir gece uykusu söz konusu değil. Sanırım tüm bunların nedeni ise bu tarz şeylere şimdiye kadar ihtiyaçları olmamasıdır.

4-) Pigmeler – 1 Metrelik İnsanlar

Yaşamın 10.000 yıl önce başladığı kabul edilen Orta Afrika’nın ilk sakinleri olan Pigmeler, bugün Papua Yeni Gine ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde de yaşayan ve boyları 1.5 metreyi aşmayan insanların oluşturduğu bir kabiledir. “Negrillolar” da denilen bu halk yaşamları boyunca başka bir ırk ile karışmadan gümüze kadar gelmişlerdir. Avcılık ve toplayıcılıkla hayatlarını sürdüren Pigmeler, ilkel bir dil kullanmakta ve Khmvum dedikleri tek bir tanrıya tapmaktadırlar. Pigmelerin gelenekleri efsane ve şiir bakımından zengindir. Dünyanın çeşitli yerlerinde farklı ırklardan kısa boylu kabileler bulunmakla beraver Pigme terimini ilk olarak Homeros kullanmıştır.
5-) Zulular – Savaşan Halktan Sevişen Halka

10 milyonluk nüfusuyla Güney Afrika’nın en büyük kabilelerinden olan Zulular, Lesotho, Svaziland gibi ülkelerin batılı kaşiflerin keşfinden önce buralarda yaşamaktaydılar. Bir zamanlar çocuklarının sol ellerini kullanmalarını yasaklamış kabile, günümüzde Zulu kralı Goodwill Zwelethini binlerce bakire kız arasından yaptığı eş seçme töreni ile sıkça medyada yer almaktadır. Yıllarca işgalcilerle savaştıktan sonra modern hayata uyum sağlayan Zulu’lar bugün bağımsız olarak Mozambik bölgesinde yaşamaktadırlar.

(Zulu, dünyanın en ünlü Afrika kabilesidir. Güney Afrika Cumhuriyeti’nde yaşayan Zulu halkı geleneklerine son derece bağlıdır. Geçimini tahıl yetiştiriciliği ve sığır sürülerinden sağlayan Zulular ekili alanlarını ve sürülerini çevrelerine inşa ettikleri barakalarıyla korumaya alırlar.
Örgütlü bir askeri toplum olan Zulularda erkek çocuklar yaşlarına göre ordu birimleri içinde yükselir. Çocuklar küçük yaşlardan itibaren tahta sopa ve kalkan kullanarak savaş becerilerini geliştirir. 15 yaşına geldiklerinde babaları onlara bir mızrak hediye eder. Zulu kızları ise su taşımak ve yemek hazırlamak gibi ev işlerinde annelerine yardım eder. Çocuklar için en büyük eğlence, ateş etrafında toplanıp aile büyüklerinin anlattığı hikayeleri dinlemektir.
Zulu kültüründe müzik ve dansın özel bir yeri vardır. Savaşa hazırlık ya da kutlama gibi amaçlarla birçok tören düzenlenir. Bu törenlerde davullarla yapılan müzik eşliğinde av dansı, boğa dansı gibi farklı dans gösterileri yapılır.)

not: İsrail Güney Afrika'daki Zulu kabilesini uzun yıllar "kontra" güç olarak kullandı. Zuluların yaptığı her eylem, ırkçı beyazlara yarıyordu.
Bugün de Zulular Mandela yönetimine karşı eylem halindeler. Son olarak Zulu kralı "Goodwill Zwelithini (resimde sağda), Mart 1994'te kendi devletini ilan etti. Bu "devlet"in başbakanı ise İsraillilerin yakın dostu, Inkatha Partisi lideri Buthelezi.

6-) Dogon Kabilesi – Astronomi Uzmanları

Dogon kabilesi bugün Güney Afrika’nın Mali ülkesinde yaşamakta olan 250 bin nüsuflu bir halktır. Geçmişleri hakkında pek fazla şey bilinmeyen Dogon kabilesinin 13. veya 16. yüzyılda şu an bulundukarı yere geldikleri tahmin edilmektedir. 1931 yılında Fransız insanbilimcileri Marcel Griaule ve Germaniae Dieterlen Dogonlar’ı geniş çapta incelemeye karar vermiş ve 21 yıl boyunca Dogonlar’la yaşamışlardır. Bu iki insanbilimcinin araştırmaları Dogonlar hakkında pek çok bilinmeyenin keşfine olanak sağlamıştır. Yapılan birçok araştırmada Dogonların çok derin bir astronomi bilgisine sahip olduğu anlaşılmıştır. Dogonlar üzerinde araştırma yapan Amerikalı bilim adamı Robert Temple bir Nommo uzay gemisinin gelişini ve dönerek yere inişini simgeleyen resimler bulmuştur.Dogonlar’ın Sirius siteminde Emme Ya adını verdikleri ve Nommoların gezegeni olduğunu söyledikleri üçüncü bir yıldızın varlığından bahsetmektedirler. Bunun Popola (Sirius B)’dan dört kez daha hafif olduğunu yine Sirius B gibi 50 yıllık bir zamanda daha geniş bir yörünge çizdiğini ve her ikisinin çapları arasında bir dik açı oluştuğunu belirtiyorlar ve Emme Ya’nın bir de uydusu olduğunu söylüyorlar. Hakikaten de Dogonlar’ın Emme Ya’sı vardır ve o astronomlar tarafından ancak 1995 yılında keşfedilmiş olan Sirius C yıldızıdır!

Mali’de yaşayan Dogon halkı geleneklerine bağlıdır. Köylerini çoğu zaman yüksekliği 150 metreyi aşan kayalıklara kuran bu insanlar, kayalara yalın ayakla ve sadece ip kullanarak tırmanabilir. Dogonlar doğadaki her şeyin bir ruhu olduğuna ve hayvanların onlara bereket getirdiğine inanır. Bu yüzden erkekler boyları neredeyse 4,5 metreye varan ve hayvan yüzlerini andıran maskeler takar. Şanslı Dogon çocukları okula gitse de çoğu ilkokuldan sonra eğitimini yarıda bırakır. Çünkü ailelerine yardım etmeleri gerekir. Dogon kızları ev işlerini, erkekler ise çobanlık yapmayı öğrenek büyür. Toprağın sürülmesine yardım eden Dogon çocuklarının tek eğlenceleri futbol oynamak ve maskelerini takıp sırıklar üzerinde geleneksel danslarını sergilemektir.

7- ) Padaunglar - Zürafa kızlar

Karenni kabilesinin küçük bir üyesi olan Padaung halkı Myanmar’da yaşıyordu. Ancak ülkede meydana gelen siyasi karışıklıklar nedeniyle Tayland’ın kuzeyindeki dağlık bölgelere göç ettiler. O zamandan beri Tayland sınırında, mülteci kamplarında yaşam mücadelesi veriyorlar. Padaung kabilesinin kızları boyunlarını 5-6 yaşlarındayken takmaya başladıkları bronz halka kolyelerle uzatır. Halkalar takılmadan önce kızların boynuna merhemlerle masaj yapılır. Çocuk büyüdükçe halkalar da büyükleriyle değiştirilir. Aslında bu halkalar boynu uzatmaz, omuzları aşağı bastırarak vücudun şeklini bozar. Padaung kızlarının bunları takmasının bir nedeni var. Bazılarına göre ilk kolyeler kadınların köle ticareti yapanlara çirkin görünmesi için kullanılmış. Bazılarına göre de kadınlar bu kolyeleri kaplan ısırıklarından korunmak için takıyormuş. Nedeni ne olursa olsun, geleneklerine bağlı Padaung kızları bu halkaları takmaktan gurur duyuyor. Bir Padaung kadını hayatı boyunca ortalama 23 halka takar. Bu da yaklaşık 12 kilogram ağırlık demektir. Kadınlar uyumak için halkaları ve boynu destekleyen özel bir yastık kullanır.

8- )Kayapolar - Amazon Çuçukları

Kayapo yerlileri Amazon Yağmur Ormanı’nın derinliklerinde, Brezilya’nın merkezindeki Xingu Nehri’nin yakınlarında yaşar. Kabilenin adı “maymun gibi” anlamına gelir. Bu ismin kaynağı, her yıl düzenlenen bir kutlama sırasında kabile erkeklerinin maymun maskeleriyle yaptığı danstır. Kayapolar hasırdan kulübelerde yaşar. Bu kulübelerdeki tek eşya, uyumak için kullandıkları hamaklardır. İlkel bir yaşam süren Kayapolar ulaşım için kanolardan faydalanır.
Kayapo çocukları ormanda hayatta kalmayı erken yaşta öğrenir. Büyüklerinden kulübe inşa etmek, avlanmak, kano kullanmak, yaprak ve kök toplayarak ilaç yapmak gibi konularda eğitim alırlar. Okul nedir bilmedikleri için dünyayı pek tanımazlar. Ancak yakın dönemde bölgede kurulan bir okul, onlara okuma-yazma öğretmeye başladı. Kayapo çocukları çok yakında senin varlığından haberdar olabilir.

Daniken bir kitabına Kayapo yerlilerinin bu fotoğrafını koydu. 1952 yılında Dr. Joao Americo Peret tarafından Brazilya’ daki Amazon nehrinin üst kısımlarında yaşayan yerlileri ziyaret etmişti.Danike’ e göre resmin ötesindeki yorumlar gereksiz.Çünkü bu elbisenin kullanıldığı ayinde iyi yürekli “gök tanrısı” Bep Kororoti’ nin belirişi anlatılıyor.

Bilime göre uzay elbiseleri, modern teknolojinin bir ürünü.Kayapolar astronot elbisesinin neye benzediğini görmemişlerdi.Bu elbise tarzını tasarlamayı nasıl akıl etmişlerdi? Gerçekten gördükleri bir şeydenmi?

Kayapo efsanelerine göre Bep Kororoti bu elbise içinde geldi.Oradaki insanların öğretmeni olduktan sonra bile bu elbiseyi giymeye devam etti

9- ) Samburular - Çalışan ÇocuklarSamburu halkı, Kenya’nın kuzeyinde yaşayan yarı göçebe bir kabiledir. Yaşamları inek, koyun, keçi ve deveden oluşan sürülerine bağlıdır. Sürülerin bakımını kabilenin erkekleri üstlenir. Kadınların görevi ise kulübe inşa etmek, inek sağmak, su, yiyecek ve ateş için odun bulmaktır. Kabile içinde Samburu çocuklarının da önemli görevleri vardır. Erkekler küçük yaşlarda sığır ve koyunları otlatmayı, avlanmayı ve sürüleri korumayı, kızlar ise yemek yapmayı, su ve odun bulmayı öğrenir. Samburu kabilesinde cinsiyet ve yaşa bağlı sosyal sınıflar vardır. Kızlar ve erkekler yetişkinliğe kabul edilme sürecinden geçer. Bu geçiş döneminde yapılan tören ve kutlamalar çok önemlidir. Çocuklar yetişkinlerin sorumluluklarını öğrenir ve sünnet olur. Vakitlerinin çoğunu dışarıda oyun oynayarak geçiren erkekler plastik torba ve kumaşları iple sıkıca bağlayarak kendi toplarını kendileri yapar. Oyuncak yapmak içinse teneke ve boş kutulardan yararlanırlar. Samburu kızları ise şarkı söylemeyi ve dans etmeyi çok sever

10- ) Şerpalar - Dağların Fetihleri

Himalayalarda yaşayan Şerpalar için yürümek ve tırmanmak günlük yaşamın bir parçası. Şerpaların bir bölümü yolu dahi olmayan 4200 metre yükseklikteki dağ köylerinde yaşar. Bu köylerde iki katlı, taş evlerde barınan Şerpalar her yere yürüyerek gider ve her şeyi sırtlarında taşır. Bu yaşam tarzı dikkate alındığında, Everest’e tırmanan en genç insanın bir Şerpa olmasına şaşmamalı. (16 yaşındaki Temba Tsheri Şerpa, Everest’in zirvesine ulaşmış bir genç. ) Şerpalar için çocuklar çok önemlidir. Yeni doğan çocuklara isim vermek için özel törenler düzenlenir. Kızlar ev işlerini üstlenirken erkekler oyun oynamaya daha fazla vakit ayırır. Dağlık köylerde okul yoktur. Okula giden çocuklar aşağı köylere inmek için 4,5 kilometrelik yol kat eder.

devamı gelecek...

__________________

Konu REİSS tarafından ( 7 Aralık 2009 Saat 02:20 ) değiştirilmiştir.
REİSS isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 6 Aralık 2009, 19:04   #2
REİSS
LayLayLom ve TKG Mod'u
" C¤ Türkiye C¤ "
 
REİSS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 17 Eylül 2008
Bulunduğu yer: BYZANTİON
Mesajlar: 8.785
Blog Yazıları: 12
Rep Puanı: 149
Rep Derecesi : REİSS will become famous soon enoughREİSS will become famous soon enough
REİSS - MSN üzeri Mesaj gönder REİSS isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart

yaklaşık 1 saatten fazla zamanımı aldı baya bişeylr kaptım kabiller hakkında paleolitik yaşam açısından benim için önemli bilgiler vardı size e yardımcı olacğını sanıyorum
__________________
REİSS isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 6 Aralık 2009, 20:08   #3
derdo
"Dertli Geyik"
 
derdo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 24 Kasım 2007
Bulunduğu yer: dertten....
Mesajlar: 16.558
Blog Yazıları: 1
Rep Puanı: 262
Rep Derecesi : derdo is a jewel in the roughderdo is a jewel in the roughderdo is a jewel in the rough
Standart

genel kültür olarak bunları yeni öğreniyorum ve öğrenmemde iyi oldu çünkü tarihi cok seven bir insanım..emeğine sağlık reis..
__________________
ULAN HAYAT BİLMİYORUM BU BENDEN ALDIKLARINI NERENE SOKUYORSUN....
derdo isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 6 Aralık 2009, 21:09   #4
Jamjit
"Administrator"
Seek The Red
 
Jamjit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 3 Ağustos 2007
Bulunduğu yer: Bu dünya benim memleket
Mesajlar: 19.891
Blog Yazıları: 2
Rep Puanı: 515
Rep Derecesi : Jamjit is a glorious beacon of lightJamjit is a glorious beacon of lightJamjit is a glorious beacon of lightJamjit is a glorious beacon of lightJamjit is a glorious beacon of lightJamjit is a glorious beacon of light
Jamjit - MSN üzeri Mesaj gönder Jamjit isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart

büyük emek harcamışsın eline koluna sağlık

umarım birilerinin işine yarar
Jamjit isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 13 Aralık 2009, 22:29   #5
deathaNqeL
uyumsuzbeyin
 
deathaNqeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12 Aralık 2009
Bulunduğu yer: .
Mesajlar: 9.178
Rep Puanı: 293
Rep Derecesi : deathaNqeL is a jewel in the roughdeathaNqeL is a jewel in the roughdeathaNqeL is a jewel in the rough
Standart

emeğine sağlık
deathaNqeL isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 13 Aralık 2009, 22:50   #6
'SeikCruze
Yavru Geyik
 
'SeikCruze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12 Aralık 2009
Bulunduğu yer: Ankra
Mesajlar: 199
Rep Puanı: 0
Rep Derecesi : 'SeikCruze is an unknown quantity at this point
'SeikCruze - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

pigmeler çok büükmüş
__________________
'SeikCruze isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 3 Mayıs 2010, 22:29   #7
lungo
Beyin Bedava !
 
lungo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 15 Ağustos 2009
Bulunduğu yer: izmir
Mesajlar: 6.754
Rep Puanı: 237
Rep Derecesi : lungo has a spectacular aura aboutlungo has a spectacular aura aboutlungo has a spectacular aura about
Standart

çok güzel bir paylaşım
__________________
"Sen bilmezsin.. O bilmez.. Hiç kimse bilmez, Bir tek paşa gönlüm bilir".
Aşık Veysel
lungo isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 10 Şubat 2011, 00:50   #8
lungo
Beyin Bedava !
 
lungo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 15 Ağustos 2009
Bulunduğu yer: izmir
Mesajlar: 6.754
Rep Puanı: 237
Rep Derecesi : lungo has a spectacular aura aboutlungo has a spectacular aura aboutlungo has a spectacular aura about
Standart

bu konuyu tekrardan gündeme getirmek istiyorum

biz de onlardan biri olarak doğabilirdik
__________________
"Sen bilmezsin.. O bilmez.. Hiç kimse bilmez, Bir tek paşa gönlüm bilir".
Aşık Veysel
lungo isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 10 Şubat 2011, 01:18   #9
REİSS
LayLayLom ve TKG Mod'u
" C¤ Türkiye C¤ "
 
REİSS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 17 Eylül 2008
Bulunduğu yer: BYZANTİON
Mesajlar: 8.785
Blog Yazıları: 12
Rep Puanı: 149
Rep Derecesi : REİSS will become famous soon enoughREİSS will become famous soon enough
REİSS - MSN üzeri Mesaj gönder REİSS isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart

Neden ki onların bizden çok daha mutlu oldukları ve bizim duyduğumuz bazı depresif duygulara sahip olmadığına dair bir makele okumuştum bence onlar şanslı insanlar

Edit: Bu kabileleri tek tek bulurken çok zorlanmıştım bazılarına kendi bilgilerimi yazmıştım ama görüyorum ki geçenlerde bir öğrencinin ödevine konu olmuş emeklerimin boşa gitmediğini görmek sevindirici
__________________

Konu REİSS tarafından (28 Mayıs 2011 Saat 15:15 ) değiştirilmiştir.
REİSS isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 27 Kasım 2011, 12:37   #10
Webmaster
Administrator
 
Webmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 25 Mart 2007
Bulunduğu yer: Denizli
Mesajlar: 16.587
Blog Yazıları: 101
Rep Puanı: 247
Rep Derecesi : Webmaster has a spectacular aura aboutWebmaster has a spectacular aura aboutWebmaster has a spectacular aura about
Webmaster - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

hala böyle toplulukların olması garip
__________________
Otel Programı
Webmaster isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Cevapla
Etiketler: , , , ,


Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı


   
Açıklama

Günümüzda Yaşamını Sürdüren İlkel Topluluklar

Copyright © 2007-2009 Günümüzda Yaşamını Sürdüren İlkel Topluluklar konusundaki tüm mesajlar geyikmerkezi.com üyeleri tarafından yazılmıştır. Bu konudaki tüm mesajlar Günümüzda Yaşamını Sürdüren İlkel Topluluklar ile alakalı mesajlardır. Yazılanların hepsi gerçek olmayabilir ve sadece geyikmerkezi.com üyelerini ilgilendirir. geyikmerkezi.com üyelerinin birinci dereceden el emeği göz nuru olup sitemize ait yazılardır. İzinsiz kullanılması yasaktır. This page you can find information about Günümüzda Yaşamını Sürdüren İlkel Topluluklar. Copyright of the articles are belong to their authors.

WEZ Format +3. Şuan Saat: 02:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Copyright geyikmerkezi.com izinsiz kopyalanamaz
Denizli Web Tasarımı - Otel Programı - Sitemap ping - Sitemap
Geyik Merkezi Geyik Videolar - Geyik Yazılar - Fıkralar - Geyik - akyaka tekne