GeYiK MeRKeZi FoRuMu  
Geyik forumvideo mail
Geri git   GeYiK MeRKeZi FoRuMu > Genel > Atatürk sayfası

Atatürk sayfası Atatürk Sayfamız

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler Stil
Alt 12 Temmuz 2010, 00:47   #1
NURİ BABA
"Baba Geyik"

NURİ BABA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Blog Yazıları: 2
Rep Puanı: 155
Rep Derecesi : NURİ BABA has a spectacular aura aboutNURİ BABA has a spectacular aura about
Standart ATATÜRK'ün EL YAZILARI Suç..muş...!!!

ATATÜRK'ün EL YAZILARI Suç..muş...!!!

ATATÜRK'ün EL YAZILARI Suç..muş...!!!
Ergenekon savcıları, Atatürk’ün el yazılarını suç delili olarak gösterdi. 20 aydır tutuklu bulunan Teğmen Mehmet Ali Çelebi de, Mahkeme’de yaptığı son savunmasında bu duruma “Vicdanımızı yastık yapar yatarız ama yastığımızın altına da Nutuk koyarız” diyerek tepki gösterdi. Peki, Ergenekon savcılarının suç delili olarak gösterdiği, Atatürk’ün el yazılarındaki ifadeler neydi?

Medeni Bilgiler kitabının büyük bir bölümünü Atatürk kendi el yazısıyla yazdı ve sayfaların yanlarına notlar aldı. Atütürk daha sonra da kitabı Cumhuriyet’in ilk tarih profesörlerinden Afet İnan’a yazdırdı. Kitap okullarda okutulmak üzere 1930 yılında basıldı.

İşte bu “Medeni Bilgiler” kitabı Ergenekon dava dosyasında suç delili olarak gösterildi. Dosyaya konan 6 sayfada Atatürk’ün millet kavramı ve millet kavramıyla din ilişkisi üzerine görüşleri yer alıyor.
Atatürk’ün suç delili olarak Ergenekon dosyasına giren elyazısı notlarında şu ifadeler yer alıyor:

“Allah’a kendi milli lisanında değil, Allah’ın Arap kavmine gönderdiği arapça kitapla ibadet ve müracatta bulunacaktı. Arapça öğrenmedikçe, Allah’a ne dediğini bilmeyecekti. Bu vaziyet karşısında Türk milleti, birçok asırlar ne yaptığını, ne yapacağını bilmeksizin, adeta bir kelimesinin manasını bilmediği halde Kur’an’ı ezberlemekten beyni sulanmış hafızlara döndüler. Başlarına geçebilmiş olan hırslı serdarlar, Türk milletince karışık, cahil hocalar ağzıyla, ateş ve azap ile müthiş bir muamma halinde kalan dini, hırs ve siyasetlerine alet ettiler.”

Atarürk, el yazısıyla yazdığı “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir” tanımında millet sözünün altını da çiziyor ve “millet sözünden ne anlaşılır, ne anlaşılmak lazımdır?” sorularına cevap veriyor.

“Sözlerimin kolay anlaşılması için, yine Türk milleti’ne bakacağım; çünkü dünya yüzünde ondan daha büyük, ondan daha eski, ondan daha temiz bir millet yoktur ve bütün insanlar tarihinde görülmemiştir. Bugünkü Türk milleti’ne bir resim tablosuna bakar gibi bakalım ve bu tabloda neler görüyorsak, onları birer birer söyleyelim:

1. Türk milleti, halk iradesi olan cumhuriyetle idare olunur bir devlettir.
2. Türk devleti laiktir. Her reşit, dinini seçmekte serbesttir.
3. Türk milletinin dili Türkçe’dir.

Referandum da "HAYIR" demek için düşünüyor musun yoksa...!!!

Alt 12 Temmuz 2010, 01:01   #2
AlttanTire
Mus Geyiği

AlttanTire - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Blog Yazıları: 18
Rep Puanı: 108
Rep Derecesi : AlttanTire will become famous soon enoughAlttanTire will become famous soon enough

"Kuran'ı ezberlemekten beyni sulanmış hafız" ve "cahil hocalar" ifadeleri hiç hoşuma gitmedi.
AlttanTire isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 12 Temmuz 2010, 01:31   #3
La'Mer-T
Geyik

La'Mer-T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Rep Puanı: 2
Rep Derecesi : La'Mer-T is an unknown quantity at this point

tartışma yaratmak değil amacım ama; yazanların anlamını bilmeden sadece ezberlemek yalnızca beyin sulanmasına neden olur. yine de ağır konuşmuş evet.

bununla beraber Türkiye Cumhuriyeti adalet sistemini kuran birinin yazıları nasıl bu sisteme ters düşebilir?

açmayın beyler dedeler

liseli detected
La'Mer-T isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 12 Temmuz 2010, 08:35   #4
KaRaRLı
RaPorsUzzz

KaRaRLı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Rep Puanı: 23
Rep Derecesi : KaRaRLı is on a distinguished road

çok güzel. paylaşım için çok saol. bu bilgiler üzsede bizi bilmemiz ve görmemiz ggerek bazı şeyleri
Alt 12 Temmuz 2010, 09:14   #5
birinci
Ala Geyik

birinci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Blog Yazıları: 6
Rep Puanı: 16
Rep Derecesi : birinci is on a distinguished road

evet kararlı arkadaşıma katılıyorum çok güzel bir paylaşım (: emeğine sağlık nuri baba .bazı şeyleri artık görmemezlikden gelemeyiz vakit su gibi işliyor..her geçen dakikalarda aleyhimize işliyor.ayrıca beyni sulanmak = ezberlemek manasında neresi ağır bu kelimenin.o da ayrı bi muamma . millet işine geleni istediği gibi yorumluyo. neden biz Türkler Tek Yürek olamıyoruz bazı değerlerimiz elimizden kayıp gittikten sonra bir iran türkiye gibi olmak isterken kadınları yeni yeni özğürlüklerini elde etmeye çalışırken biz neden hala iranlaşalım(((
DÜŞÜNME gereğini YAP derim bence

Ne mutlu bana Atatürk GENCİYİM... )

Konu birinci tarafından (12 Temmuz 2010 Saat 14:17 ) değiştirilmiştir.
birinci isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 12 Temmuz 2010, 13:04   #6
NURİ BABA
"Baba Geyik"

Rep Derecesi : NURİ BABA has a spectacular aura aboutNURİ BABA has a spectacular aura about

Alıntı:
AlttanTire Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
"Kuran'ı ezberlemekten beyni sulanmış hafız" ve "cahil hocalar" ifadeleri hiç hoşuma gitmedi.

Sevgili genç arkadaşım....

Çok ilginç bir yorumun var...Kırmızı yazılar Atatürk'ün kendi el yazılarıdır ve Türk Milleti olarak altına imza atmaktan ONUR duyacağımız saptamalardır...

Ancak, konu, hafız,hoca,hacı gibi dinsel argümanlara gelince, bakıyorum da, Atatürk bile eleştiriliyor...

Ben, 5 yıl Kur'an kursuna gittim ve Arapça olarak üç kez hatim indirdim...Alkışlanacak bir durum değil mi ? Hayır...Tam tersi...Ben Allah'a, bilmeden hakaret ettim...Hakaret ettirdiler bana...Neden mi ?

"Bismillahirrahmanirrahim" ne demektir ? Biliyor musun ? Bana 5 yıl içinde anlamını öğretmediler...Ve ben, Allah'ın ilk emri olan "OKU" emrini yerine getirirken ne okuduğumu bile bilmeden, ve Allah'ın bana nasıl emirler verdiğini bile bilmeden, sadece "Oku dedin okuduk" der gibi ve sadece beynimi sulandırarak ve ilk gençlik yıllarımı cami halıları üzerinde emekleyerek geçirdim...

Oysa o sözcüğün anlamı " Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla " demekti...

Ve sen şimdi, bilmem kaçıncı sakalının teline ettiğim yobaz hocayı eleştirdi diyerek ATATÜRK'ü kınıyorsun öyle mi ?

Sağolasın genç arkadaşım...Gerçekten Atatürk'ün güvendiği gençlerden mişin...Seni kutluyorum...!!!

Sevgilerimle...
Alt 17 Temmuz 2010, 00:02   #7
Shit!
Geyik

Shit! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Rep Puanı: 0
Rep Derecesi : Shit! is an unknown quantity at this point

Nuri bba aynen devam görüyorum

Vee ben bunda bir yanlış göremedim. Ayrıca "Bismillahirrahmanirrahim" çoğu insan tarafından bilinir. Bence mesele olaya nasıl baktığınla ilgili. Eğer sen dini Atatürk'ün karşısına koyarsan bir tarafı seçmek zorunda kalırsın. Ama biri inanç biri de büyük bir insan! Atatük bir dini mezhep ya da din değildir. Bu durumda birini seçersen diğerini bırakmak zorunda da değilsin. Siz eğer ikisini karşı karşıya koyuyorsanız o zaman sizin bakış açınızda bence bir problem vardır. Sonuçta ben çok saygı duyduğum ve görüşlerinin neredeyse hepsine inandığuım ve güvendiğim , pek çok şey borçlu olduğum bu insanı severken dinimi de sevebilirim.
Shit! isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 17 Temmuz 2010, 18:33   #8
NURİ BABA
"Baba Geyik"

Alıntı:
Shit! Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Nuri bba aynen devam görüyorum

Vee ben bunda bir yanlış göremedim. Ayrıca "Bismillahirrahmanirrahim" çoğu insan tarafından bilinir. Bence mesele olaya nasıl baktığınla ilgili. Eğer sen dini Atatürk'ün karşısına koyarsan bir tarafı seçmek zorunda kalırsın. Ama biri inanç biri de büyük bir insan! Atatük bir dini mezhep ya da din değildir. Bu durumda birini seçersen diğerini bırakmak zorunda da değilsin. Siz eğer ikisini karşı karşıya koyuyorsanız o zaman sizin bakış açınızda bence bir problem vardır. Sonuçta ben çok saygı duyduğum ve görüşlerinin neredeyse hepsine inandığuım ve güvendiğim , pek çok şey borçlu olduğum bu insanı severken dinimi de sevebilirim.

Şimdi sen, bu yorumunla neyi eleştirdin veya kimleri yerin dibine sokmak istedin anlayamadım...

Eğer, hala eski huylar devam ediyor ve hala demogojinin labirentlerinde gezmekten hoşlanıyorsan, dikkat et, oradan hiç çıkamayabilirsin...

Atatürk'le dini karşı karşıya koyan kim ? Ve bunu hangi sözcükleriyle açık etti...?? Ya Atatürk, ya din diyen onun bunun çocuğu şerefsiz kim ?

Ve benim yazılarımdan , böylesine aşağılık bir yorum çıkararak, kimler ne amaçlamaktadırlar...?

1958-1963 yılları arasında 5 yıl Kur'an kursuna gittiğimi ve bir tek Türkçe anlamını öğretmediklerini söylüyorum, sen Bismillahirrrahmanirrahim'in anlamını herkes bilir diyorsun...

Yani ben, bunları anlatırken yalan söylüyorum öyle mi ?

İki yıldır bu sitede, "Ya Atatürk, ya din" dediğimi duyan veya okuyan bir kişi bile yokken ve böylesi şerefsizce bir yorumu yaptığımı bana ima etmeye çalışarak ne elde etmek istediğini bilmiyorum ama senin de Kur'anla Allah'la ilişkin olduğunu sanmıyorum...Sen de inanmayanlardansın...

Eğer inansaydın ; iftiranın ne büyük günah olduğunu bilir korkardın...

Sitemizde ki genç arkadaşlara " Din bir inançtır ve Allah'la sizin aranızdadır...Ancak, Allah'ın verdiği akılla Bilimin yolundan asla ayrılmayın" diye anlatıyorum...

Ama Atatürkçülükten sakın ödün vermeyin derken, bir kez bile dini inançlara dil uzatmıyorum ve uzatmadım...

Senin bu yorumun (!) çok utanç verici...!!!

Belki de müslüman (!) olduğun için kendine yakıştırmışındır....Bilemem....
Alt 17 Temmuz 2010, 21:10   #9
KuRTaL
Dizi, Haber, Spor Mod'u
ultrAslan

KuRTaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Rep Puanı: 463
Rep Derecesi : KuRTaL is a glorious beacon of lightKuRTaL is a glorious beacon of lightKuRTaL is a glorious beacon of lightKuRTaL is a glorious beacon of lightKuRTaL is a glorious beacon of light
KuRTaL - MSN üzeri Mesaj gönder

Konu yine saçma sapan sözlere denk gelmiş...

İSTİKRAR SÜRSÜN, GEYİK MERKEZİ BÜYÜSÜN
KuRTaL isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 17 Temmuz 2010, 23:43   #10
NURİ BABA
"Baba Geyik"

Alıntı:
Kurtal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Konu yine saçma sapan sözlere denk gelmiş...

Ramazan ; eğer yöneticiysen, önce konuyu sonra yapılan yorumları okur ve ardından da, eğer müdahale etmen gerekirse edersin...

Ancak, saçma sapan yorum yapıpta, hem nalına, hem mıhına vurma siyesetinden vazgeçmelisin...

Dersin ki, bizler Nuri Babayı sevmeyiz ama bugüne kadar "Ya Atatürk, ya din" dediğini de duymadık...Bunu diyen arkadaş, sen neye dayanarak böyle yorum yaptın ? diye sorarsın...

Yöneticiysen, yorum yapmış olmak için yorum yapmazsın...

Biraz ağırlığın olur...Eğer varsa...

Bookmarks

Seçenekler
Stil