GeYiK MeRKeZi FoRuMu  
Geyik forumvideo mail
Geri git   GeYiK MeRKeZi FoRuMu > Genel > Atatürk sayfası

Atatürk sayfası Atatürk Sayfamız

Yeni Konu aç  Cevapla
Seçenekler Stil
Okunmamış 18 Mart 2010, 15:47   #1
NURİ BABA
"Baba Geyik"

NURİ BABA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Blog Yazıları: 2
Rep Puanı: 155
Rep Derecesi : NURİ BABA has a spectacular aura aboutNURİ BABA has a spectacular aura about
Standart 57.Alayın Hikayesi...Ağlayabilirsiniz...

57.Alayın Hikayesi...Ağlayabilirsiniz...

57.Alayın Hikayesi...Ağlayabilirsiniz...
“...Bu esnada Conkbayırının güneyindeki 261 rakımlı tepeden sahilin gözetleme ve korunmasıyla görevli olarak orada bulunan bir müfreze askerin Conkbayırına doğru koşmakta, kaçmakta olduğunu gördüm... Bu askerlerin önüne kendim çıkarak:

-Niçin kaçıyorsunuz ? dedim.

-Efendim düşman dediler!

-Nerede?

-İşte! diye 261 rakımlı tepeyi gösterdiler.

Gerçekten de düşmanın bir avcı kuvveti 261 rakımlı tepeye yaklaşmış ve tam bir serbestlik içinde ileriye doğru yürüyordu. Şimdi vaziyeti düşünün. Ben kuvvetleri (geride) bırakmışım, askerler on dakika istirahat etsin diye...Düşman da bu tepeye gelmiş...Demek ki düşman bana benim askerlerimden daha yakın! Ve düşman benim yere gelse kuvvetlerim çok kötü bir duruma düşecekti. O zaman artık bilemiyorum, bilinçli bir düşünme ile midir, yoksa önsezi ile midir, bilmiyorum. Kaçan askerlere:

- Düşmandan kaçılmaz, dedim.

- Cephanemiz kalmadı, dediler.

- Cephaneniz yoksa süngünüz var, dedim.

Ve bağırarak bunlara süngü taktırdım. Yere yatırdım. Aynı zamanda Conkbayırına doğru ilerlemekte olan piyade alayı ile dağ bataryasının yetişebilen askerlerinin ‘ marş marşla’ benim bulunduğum yere gelmeleri için, yanımdaki emir subayını geriye yolladım. Bu askerler süngü takıp yere yatınca, düşman askerleri de yere yattı. Kazandığımız an, bu andır...”

Bu sırada Türk askerleri mevzi alınca karşı taraf da mevzilenir ve 57.Alay’ın öncü bölüğünün Conk Bayırı’na yerleşmesi için süre kazanılmış olur. Bu an Çanakkale Savaşı’nın kilit anıdır. Çıkarmanın hızı kesilmiştir. Daha sonra, Kolordu Komutanı Esat Paşa’nın izniyle, 27. Alay’dan geri kalan birlikleri de emrine alan Tümen Komutanı Mustafa Kemal, karşı saldırıya geçmek üzere 57.Alay"a şu emri verir :

“Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında, yerimize başka kuvvetler ve komutanlar kaim olabilir.”

Ve…

Onlara ölmeleri emredildi , hepsi birden , gözünü kırpmadan öldüler….

Bu kanlı hengamede Yarbay Hüseyin Avni Bey"in komutasındaki 57. Alay"ın başta komutanları olmak üzere sancaktarına kadar olan 628 kişilik mevcudunun tamamı 25-28 Nisan 1915 tarihleri arasında şehit oldular.

Alayın Sancağı..

Hâlen Melbourne-Avusturalya müzesinde sergilenmekte olan sancağın tanıtım plâketinde şöyle yazmaktadır:

“Bu Alay Sancağı Gelibolu savaş alanından getirtilmiştir, ama esir edilmemiştir. Türk Ordusu’nun geleneklerine göre bir alayın sancağı, alayın son eri ölmeden teslim edilemez. Bu sancak, sonuncu muhafızın da altında ölü olarak yattığı bir ağacın dalına asılı olarak bulunmuştur. Kahramanlık timsali olarak karşınızda duran bu Türk Alayı Sancağını selâmlamadan geçmeyin”

Dedelerimizin dökülen şerefli kanlarıyla aldık biz bu vatanı...

Birkaç soysuz "Dinci"ye kaptırır mıyız ?
Okunmamış 18 Mart 2010, 15:59   #2
acem_kızı
medikogeyik

acem_kızı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Rep Puanı: 30
Rep Derecesi : acem_kızı is on a distinguished road

nuri bey ozamanlar türk milleti vatan için canını vermiş ... şimdi gene kanlarla canlarla alınmış toprakları para karşılığı satıyoruz ve kimse sesini çıkartmıyo esas bunu düşündükçe ağlıyorum ben hemde kan ağlıyorum...
Okunmamış 18 Mart 2010, 16:09   #3
KuRTaL
Dizi, Haber, Spor Mod'u
ultrAslan

KuRTaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Rep Puanı: 463
Rep Derecesi : KuRTaL is a glorious beacon of lightKuRTaL is a glorious beacon of lightKuRTaL is a glorious beacon of lightKuRTaL is a glorious beacon of lightKuRTaL is a glorious beacon of light
KuRTaL - MSN üzeri Mesaj gönder

Alıntı:
NURİ BABA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Alayın Sancağı..

Hâlen Melbourne-Avusturalya müzesinde sergilenmekte olan sancağın tanıtım plâketinde şöyle yazmaktadır:

“Bu Alay Sancağı Gelibolu savaş alanından getirtilmiştir, ama esir edilmemiştir. Türk Ordusu’nun geleneklerine göre bir alayın sancağı, alayın son eri ölmeden teslim edilemez. Bu sancak, sonuncu muhafızın da altında ölü olarak yattığı bir ağacın dalına asılı olarak bulunmuştur. Kahramanlık timsali olarak karşınızda duran bu Türk Alayı Sancağını selâmlamadan geçmeyin”

Avustralya'da Türk Alay Sancağı... Selamlamamadan Geçmeyin...
Ellerine Sağlık Nuri Abi...

İSTİKRAR SÜRSÜN, GEYİK MERKEZİ BÜYÜSÜN

KuRTaL isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 18 Mart 2010, 16:48   #4
NURİ BABA
"Baba Geyik"

Rep Derecesi : NURİ BABA has a spectacular aura aboutNURİ BABA has a spectacular aura about

Alıntı:
acem_kızı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
nuri bey ozamanlar türk milleti vatan için canını vermiş ... şimdi gene kanlarla canlarla alınmış toprakları para karşılığı satıyoruz ve kimse sesini çıkartmıyo esas bunu düşündükçe ağlıyorum ben hemde kan ağlıyorum...

Sevgili acemkızı ; duygularınızın önünde yüreğimle eğiliyorum....

Biliyorsunuzdur, 25 yıldır, 18 Mart tarihin de Çanakkale Şehitlerimiz ve Ankara Cebeci Mezarlığında da Kara Şehitlerimiz için törenler düzenlenir...Ve mezarlık, kalabalıktan insan almaz olur...

Ancak ; 17 yıldır bu Kentin Belediye Başkanı olan kişi, bir kez bile bu Törenlere katılmamıştır...Şaşkınsınız değil mi ?

Durun bitmedi...2002 yılından beri iktidar olan Şeyh Tayyip Cemaatinden bir kişi bile bu Anma Törenlerine katılmamıştır...

Ne Gül, ne Tayyip, ne Bakanlar, ne cemaatin vekilleri ve de ne acıdır ki, Devletin Valisi olması gerekirken, Tayyibin valisi olanlar da bu Şehitlerimizi anma törenlerine bir kez bile katılmamışlardır...

Ben ağlıyorum...Siz de ağlıyorsunuz değil mi ? Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyetin de iktidara oturttuklarımızı görerek, kendi halimize ve utancımıza ve ahmaklığımıza ve bir paket makarnaya satılan halkımıza bakarak siz de ağlıyorsunuz değil mi ?

Üzülmeyin..Güleceğimiz günler uzak değil...

Karanlığın en koyu olduğu anlar, aydınlığa en yaklaşılan anlardır...

Sevgilerimle...
Okunmamış 18 Mart 2010, 16:53   #5
acem_kızı
medikogeyik

inşallah nuri bey dediğiniz gibi güneşli günler yakındadır . ama millet olarakta silkinmemizin zamanının geldiğine inanıyorum.. önce kendi içimizde bir barışsak huzuru bulsak gerisi kolay...
Okunmamış 18 Mart 2010, 17:02   #6
NURİ BABA
"Baba Geyik"

Alıntı:
acem_kızı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
inşallah nuri bey dediğiniz gibi güneşli günler yakındadır . ama millet olarakta silkinmemizin zamanının geldiğine inanıyorum.. önce kendi içimizde bir barışsak huzuru bulsak gerisi kolay...

Sevgili acem kızı ; elbette kendi içimizde barışmamız ve huzuru bulmamız çok önemli ama bazı konular " UZLAŞMAZ ÇELİŞKİ " içindedirler ve bu konular da asla uzlaşılamaz...

Bir Başbakan olacak kişi ,hangi partiden olursa olsun,sözlerine "Biz" diye başlıyor, "Siz" diye bitiriyorsa, o ülkede asla birlik olmaz..Olmamasını da zaten iktidar istiyordur...

Bir ülkede, sizin kardeşinizi "Türk Askeri" diye düşman görerek,gencecik yaşta toprağa gömenleri, sınırdan çiçeklerle karşılayıp evlerine gönderenler, 45 yıl Onuruyla bu Vatanın savunmasında görev almış ve şehitler vermiş Komutanları "Terörist" diye cezaevlerine sorgusuz sualsiz atanlarla, siz nasıl barışırsınız...???

Sevgilerimle...
Okunmamış 18 Mart 2010, 17:12   #7
acem_kızı
medikogeyik

çok haklısınız. eğer ergenekon varsa keşke önce bir ihtilal yapma fırsatları olsaydı. hep derler askeriye ele alırsa 10yıl geriye gider bu memleket ben değil 10yıl 100 yıl geriye bile razıyım yeterki böle bir zihniyet tarafından yönetilmiyim....
Okunmamış 18 Mart 2010, 17:47   #8
lungo
Beyin Bedava !

lungo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Rep Puanı: 237
Rep Derecesi : lungo has a spectacular aura aboutlungo has a spectacular aura aboutlungo has a spectacular aura about

Bu başka bir şey,bir savaş değil Çanakkale,farklı bambaşka eğer bir savaş olsaydı sonuç bu olmazdı,başka bir kahramanlık var burada.

Katılıyorum Acem kızı,ne orduymuş be,ne planlar yapılmış ama uygulanmadan ele geçirildi,buna kim inanır? Asker istediğinde yapar darbeyi örneklerini gördük.
Okunmamış 27 Nisan 2012, 21:07   #9
aydınabcde
Acemi Geyik

aydınabcde - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Rep Puanı: 0
Rep Derecesi : aydınabcde is an unknown quantity at this point
Standart 80 senedir şov yapanlara ne demeli

şehitleri anma gününde hem vali hemde belediye başkanı törenlerdeydi.lütfen yanıltıcı haber vermeyelim. hem daha dün cumhur başkanı Gül çanakkaledeydi.tatil için değil tabiki.bu insanlar türkiye tarihinde ilk kez dünyanın diğer ucundaki şehitlerimize bile tam kadro giden insanlardır.haksızlık etmeyelim
aydınabcde isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 27 Nisan 2012, 21:14   #10
aydınabcde
Acemi Geyik

aydınabcde - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Rep Puanı: 0
Rep Derecesi : aydınabcde is an unknown quantity at this point

sizde zihniyete kızıp ağlayan,ama hızlı trenin baş köşesine oturanlardanmısınız?
aydınabcde isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Etiketler: ,

Bookmarks

Seçenekler
Stil