Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28 Mart 2017, 14:52   #2
Webmaster
Administrator
 
Webmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 25 Mart 2007
Bulunduğu yer: Denizli
Mesajlar: 16.589
Blog Yazıları: 101

Ruh Hali
olgun10

Rep Puanı: 247
Rep Derecesi : Webmaster has a spectacular aura aboutWebmaster has a spectacular aura aboutWebmaster has a spectacular aura about
Webmaster - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

Kırmızı Ginseng Nedir?

Kırmızı Ginseng veya Kırmızı Kore Ginsengi olarak bilinen bitkinin kökü günümüzde en çok stresten uzaklaşmak, iş veya okul yorgunluğunu üzerimizden atmak ve özellikle akşamları eve geldiğimizde kendimizi zinde hissetmek için kullanılan ve tavsiye edilen çok faydalı bir bitkidir.

Kırmızı ginseng hem tedavi amacı ile hem de enerji desteği olarak kullanılan bir üründür.

Kırmızı Kore Ginsengi uzun yıllar toprak altında kalıp orada gelişen bitkinin kökünden elde edilir, bitki kökünün erişkin ve en verimli halini alması yaklaşık 6 yıl sürer.

Ginseng çorbalara baharat olarak da eklenebilir. Bu şekilde yemeklerle birlikte tüketilerek enerji sağlayabilir. Ginseng kullanımının etkili olması için uzun süre aynı şekilde kullanılmaya devam etmesi gerekir.

Ginseng bitkisi yabani olarak üretilirken artık daha çok tercih edilmesi nedeni ile yabani ginseng bulunması daha da zorlaşmıştır.

Kırmızı Ginseng ve Yorgunluk
Kırmızı Ginseng Nerede Yetişir?

Kırmızı ginseng en çok Asya bölgelerinde yetiştirilir.

Bu nedenden dolayı Asya ginsengi olarak da adlandırılır. Panax ginseng olarak bilinen bu ginseng anlam olarakta Yunancada “Tam İyileşme” anlamına gelir.

Adından da görüldüğü gibi Kırmızı Ginseng eski zamanlardan beri iyileştirmek amacı ile kullanılmaktadır.

Bitkinin kökü öğütülerek istenildiğinde bitkisel tedavi yöntemlerinde veya farklı şekillerde vücuda alınabilir. Çay olarak da kullanılabilecek olan ginseng gün içinde alınarak vücuda enerji vermesi sağlanabilir.
Kırmızı Ginseng Faydaları

Kırmızı Kore ginsengi stres ve yorgunluk dolu günümüzde en çok vücuda enerji vermek ve zihinsel yorgunlukları ortadan kaldırmak için kullanılır ancak tıbbi olarak birçok faydalı özelliğe sahip olduğu bilimsel olarak araştırılmış ve ispatlanmıştır.

Stres nedeni ile oluşabilecek rahatsızlıklarda kullanılması bu hastalıklara çözüm bulunmasına yardımcı olacaktır.
Kırmızı Ginseng aynı zamanda antioksidan etkiye sahiptir.
Kolesterol seviyesini düşürdüğünden yüksek kolesterol düzeyine sahip kişiler için önerilir.
Bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkisi olduğu için bu amaçla da kullanılabilir.
Bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi, özelikle grip gibi mevsimsel hastalıklara yakalanma riskini azalttığı da yapılan araştırmalara göre kanıtlanmıştır.
Karaciğeri toksinlerden korur.
Radyoterapi uygulamalarında kullanılan ginseng sayesinde yan etkilerde azalma olur.
Bronşit, astım ve dolaşım sistemi sorunlarında kullanımı iyi sonuçlar alınmasına yardımcı olmaktadır.
Kandaki kortizol hormonunu düşürdüğü için şeker hastalarında da rahatlıkla kullanılabilir.
Yapılan çalışmalara göre kanser hücrelerin yok edilmesinde ciddi etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Kırmızı Ginseng Zararları

Kırmızı ginseng genel anlamında bir zararı yoktur ancak organik bir madde olduğundan farklı kişilerde farklı tepkilere sebep olabilir, bu etkiler kullanım şekli ve dozuna göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Aşağıda sıralayacağım belirtiler nadiren ve en çok yüksek doz kullanımında veya vücudunuzun bir tür alerjik tepki vermesi sonucu ortaya çıkan belirtilerdir, bunlar gibi belirtiler görürseniz Ginseng kullanımını durdurmalı ve doktorunuzla danışmanız gerekmektedir:

Konsantrasyon bozukluğu
Sinirlilik
Bulantı
Çarpıntı
Şişkinlik
Kusma
Karın ağrısı
Uykusuzluk
Deri döküntüleri
Ödem
Astım
Sindirim bozukluğu gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Kullanılması durumunda bazı kişilerde düşük kan şekerine bazılarında da hipertansiyona neden olabilir. Özellikle bu gibi durumlarla karşılaşmamak amacı ile dikkatli tüketilmesi ve yeterli miktarda alınması gerekir.

Gerekenden fazla kullanılması halinde burun kanaması, baş ağrısı, ishal, göğüs ağrısı, vajinal kanama gibi sorunlara neden olabilir.

Kırmızı Kore Ginsengi yüksek oranda Ginsenosid (bizim için çok faydalı olan organik bileşenler) içerdiğinden çocuklara ve yaşlı insanlara verilmemelidir, bunun yerine Çin Ginsengi adı verilen ve aynı aileden olan bir ginseng çeşidi tercih edilmelidir.
Kırmızı Ginseng Nasıl Kullanılır?

Kırmızı ginseng

Kırmızı Ginseng kullanım amacına bağlı olarak en az 3 hafta ve en fazla 3 aylık kürler halinde kullanılması tavsiye edilir. Farklı amaçlara göre kapsül, çay, ginseng yağı, ginseng hapı olarak kullanılabilir. Bu şekilde istenilen miktarda uygun olması halinde alınarak kullanılabilir.

Aynı şekilde baharat olarak da çorbalarla birlikte tüketimi yapılabilir. Farklı rahatsızlıkları olan ve dikkat etmesi gerekenler bir uzman yardımı ile bu bitkisel ürünü kullanıp kullanamayacaklarını öğrenerek buna göre hareket edebilirler.
Kırmızı Ginseng Nereden Alınır?

Kırmızı ginseng kullanmak isteyenler farklı şekillerde tercihler yapabilecekleri için buna uygun şekilde ürünlerini istediklerinde eczane veya doğal bitkisel ürünler satan marketlerden temin edebilirler.

Bu ürünler farklı kullanım şekillerine göre farklı etkiler oluşturacağından buna göre tercihleri yapmadan önce araştırma yapılması daha iyi sonuçlar alınmasına yardımcı olacaktır.

Kırmızı Ginseng ticari amaç ile üretildiğinden farklı ortam ve koşullarda yetişir ve alırken bunları bilmemize pek imkân olmaz, bu sebeple şahsen her defasında farklı bir marka ürün alıp etkilerini kaydediyorum bu sayede benim vücudum ve isteklerim için en çok etkiyi sağlayacak olan ürünü daha iyi tespit edebilirim.

Piyasada Ginseng olarak sorduğunuzda bir kaç çeşit ginseng adı duyabilirsiniz, örnek olarak "Amerikan Ginseng", "Sibirya Ginsengi", "Çin Ginsengi" ve "Beyaz Ginseng" gibi.
__________________
Otel Programı
Webmaster isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla